Miten potilastietojen urkintatapaukset jatkuvasti lisääntyvät jos hoitoalalla on niin kauhea kiire?
Kommentit (7)
Eipä ole kovin älykästä porukkaa hoiroalalla töissä. Kaikki tietää tässä vaiheessa, että tuo on laitonta ja siitä lähtee työpaikka alta.
niillä on kauhea kiire urkkia tietoja
No, mikä ihme tuo on kun poliisitkin urkkivat omia tietojärjestelmiään............
En tiedä sen kiireen suhteen. Ehkä lähinnä ne yksilöt, jotka tekevät niiden jatkuvasti kahvipöydässä istuvien ja jatkuvasti juorutaukoja pitävien työt ovat erittäin kiireisiä. Sattuneesta syystä.
Omaiseni eli viimeiset vuodet hoitokodissa. Melkein joka kerta kun menin käymään eri ajankohtina oli henkilökunta kerääntynyt torikokoustamaan, kaffittelemaan, henkilökunnan tiloista kuului nauru ja kälätys ja siellä ne hoidokit haahuilivat keskenään. Kaikenlaista hyvin ikävää sattui ja tapahtui. Omainen mm. pestiin harvoin ja huonosti, hän satutti itsensä itkettävien laiminlyöntien vuoksi pariin kertaan, eikä siinä kaikki. Kurjia juttuja. Kun henkilökunnan kanssa kommunikoi normaalisti ja kohteliaasti, sai osasta heistä suoraan sanottuna melko vi ttumaisen mielikuvan noin niinku ihmisinä.
Tämä oli toki vain yksi hoitokoti, ei reilua yleistää. Mulle jäi kuitenkin erittäin huono mielikuva siitä alasta, koska sen koki niin kipeästi omaisen kautta. Uskon hyvin, että sellaisilta tyypeiltä urkintakin onnistuu.
En tiedä montaakaan työpaikkaa joissa kaikki vuorossa olevat työntekijät ehtivät ja pystyvät pitämään taukonsa kaikki yhtäaikaa. Aina on porrastettu ja vuoroteltu eri työpaikoissa. Vain hoitoalalla tätä näkee eli ei minkäänlaista kiirettä työssä. Ja eniten valittavat ja vinkuvat.
Mun tietoja urkittiin jo 2010-luvulla.
Muna, kana jne.