Entä 2600e/kk palkka maisterille, onko ok?
Kommentit (14)
t. maisteri, joka ennen sai 2700 todellaa stressaavista töistä, nyt 2400 "rennommista" (ja nyt melko tyytyväinen)
Itse saan 5300e, työkokemusta myös 10 vuotta.
ja ihan aloittelevalle. (Ja ilmeisesti olet aloitteleva, kun et palkkatasoa osaa arvioida).
oman alan töitä tehnyt viitisen vuotta, saan käteen enemmän kuin tuo, työ mukavaa eikä turhan stressaavaa, päivät harvoin venyy yli neljän.
Mutta sosiaalityontekijät ova tätä akateemisen palkkauksen pohjasakkaa (eikä kyllä kuuluisi olla niin), joten varmaan ihan ok palkka suhteessa muihin vastaaviin.
Palkkahan riippuu osaamisesta, vastuusta, tarjonnasta ja kokemuksesta nyt ainakin. Minä sanoisin, että surkea palkka, mutta ilmeisesti ihan riittävä kun kuitenkin saavat ihmisiä tekemään noita töitä.
Mä olen itsekin valt. maist. ja mä sain vanhempainrahaa saman verran kuin sun liksa. Kuukausittainen palkka on n. 6000 euroa, mutta siinä on bonuksetkin mukana. Ja aika 8-4 -työ mulla on.
Mieshän ei tolla koulutuksella edes sylkäisis tota paikkaa päin.
paljon miehiä tutkijoina ja opettajina. Itse olen väitöskirjaa tekevä projektitutkija, palkka tuossa 2400 hujakoilla. Ei miehetkään sen enempää saa.
Mieshän ei tolla koulutuksella edes sylkäisis tota paikkaa päin.
...tietää lukemaan lähtiessään suunnilleen, että minkälaisia palkkoja alalla/vastaavalla koulutuksella maksetaan?
Ja jos ei tiedä, niin kenen vika se sitten on...
Eli jos raha on se ykkösjuttu, niin et varmaan valitse sosiaalialaa tai vastaavaa vaan kouluttaudut esim. kaupalliselle alalle.
Palkat määräytyvät kysynnän ja tarjonnan mukaan, joten jos muut (samassa "firmassa" tai muualla) saavat samoista hommista enemmän, niin sitten palkkasi on liian pieni.
naisvaltaisten alojen palkkoja alettaisiin nostamaan, sillä on väärin että vaativasta työstä maksetaan pientä palkkaa. Suomessa palkkaerot ovatkin suuret muihin maihin verrattuna ja sinusta siis ihan oikein, koska ovat naiset kuten sairraanhoitajat tienneet että palkka pieni.
Saman alan miesten palkkaan sitä kuuluu verrata. Eikä tietenkään mihinkään keskiarvopalkkaan. Keskiarvoa kun laskevat myös ne huonot naisten palkat.
Olkaa realisteja, älkää idealisteja.
Työ todella vastuullista ja raskasta.