Appiukko oli aloittanut kepulipelin minua vastaan jo ennen kuin tapasin mieheni
Kuka on niin kiero, että lahjoittaessaan omaisuutta 20-25 vuotiaalle pojalleen poissulkee etukäteen avio-oikeudesta tulevat puolisot? Joista ei ollut edes mitään tietoa silloin. Nyt kun 20 vuoden liiton jälkeen erottiin, niin ilmestyi tälläinen lahjakirja ehtoinen ja se vaikuttaa aika paljon omaan tilanteeseeni. Onko yleistäkin tälläinen? Mies ei koskaan avioliiton aikana kertonut, että on tälläisiä ehtoja.
Kommentit (10)
On se jossain määrin yleistä tietyntyyppisillä ihmisillä, eikä välttämättä edes sen appi-ukon tekemä vaan miehesi voinut vaatia lisättäväksi. Olet joutunut hyödykkeeksi avioliitossasi.
Kaikki normaalit vanhemmat tekee noin.
Ei mitään kieroa vaan ihan normaalia ja tervettä omaisuuden suojaamista.
On yleistä . Kaikki vähänkään täyspäiset vanhemmat tekevät testamentin ( tässä lahja) , jossa pois suljetaan lapsen aviopuolison oikeus perintöön , sen tuottoon tai sen tilalle tulleeseen omaisuuteen.
Tämä tehdään nimenomaan avioeron varalle. Kuolema on eri asia.
Vierailija kirjoitti:
Ihan normaali käytäntö tuo on.
Ettei kerro puolisolleen kahdenkymmenen avioliittovuoden aikana. En nyt pitäisi täysin normaalina.
"Vit tu! Mä en saa nyhdettyä mieheltä mitään!" -naiset
Ihan normaalia, mutta muista ettet ala hoitamaan appivamhempia vaan jätä kaikki asiat miehellesi ;D
Totta kai noin kuuluukin toimia. Ei tuossa ole mitään kepulia. Puolisosi perii omat vanhempansa ja sinä omasi.