Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

* Elokuisten äitienpäiväviikonloppu *

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On niin harvinaista, että tyttö nukkuu yli puoli kasiin. Tänään heräsi vasta puoli yhdeksän. Mukavaa, että itsekin saa nukkua, mutta heti tuntuu, että puolet päivästä on jo kulunut ja kyytiin ei ehdi hypätä. SUunnitelmia tälle päivälle oli taas varmaan vähän liikaa. Pitää kai vähän karsia.



Neitiniiskuselle tsemppiä muuttoon ja nettipimentoon!



Kestovaippoja pitäisi itsekin alkaa haalimaan. Sitä ennen on pakko kyllä valmistella neidin 4-v juhlia ja ostaa itselle hääjuhlia varten joku vaate ym. Taidan ostaa suurimman osa kestiksistä vasta kesällä, kun säilytystila lisääntyy.



Äitienpäivää meillä juhlitaan ihan vain keskenään perheen kanssa. Teen vain kääretortun, kun pian tytön juhlissa syödään sitten kaikkea muita herkkuja. Äitienpäivänä otetaan ihan rennosti, eikä mitään kummempaa ohjelmaa. Joudun käymään töissä, joten se siitä juhlantunnusta..



Mukavaa viikonloppua elokuisille!



Västis ja Taimi 26+1



Vierailija
2/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä päin ainenkin on tosi kiva ilma!!!! Istun nytkin ulkona keinussa tätä kirjoittamassa!! Aamulla yritin vähän kitkeä kukkapenkkiäkin, mutta hermohan siinä vain menee kun ei tämän mahan kanssa tahdo homma oikein enää luonnistua.. Harmi kun täytyy lähteä illaksi töihin, olisi vaan niin ihana ulkoilu ilma.. Tosi onhan se opiskelijalle (varsinkin perheelliselle) ihan mukavaa pientä ylimääräistä tienestiä, kun aina joskus käy päivän pari töissäkin!! Koulua kuitenkin on enää jäljellä vain kolme päivää (tai siis iltaa)!!!!!! Sitten kesäkuun ensimmäinen päivä valmistujaiset!!! Ja sitten minä palaan taas kokonaan kotiäidiksi!!!! Mutta nyt täytyy mennä katsomaan ettei soppa kiehu kohta hellalle!!!



Lämpimiä kesäpäiviä odotellen:

pönttö-örvelö rv 26 tasan!!!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No täällä ei ainakaan aurinko paista ulkona joten ei tee mieli ulos.

me ollaan lähdössä tänään yökylään mun kotiin kempeleeseen. Saadaan siellä sitten äitienpäiväkakkua ym herkkuja huomenna. Toi mies ei oikeen vaan nyt taas oo innokas lähtemään ku tulee se suomen peli tässä päivällä siitä ku ei vois missata ees sitä 10 minuuttia joka tolla välillä menee. Tosin ei oo ihan varma monelta kyyti on ees tulossa. Se huonopuoli tässä on ku ei oo omaa autoa eikä ajokorttia et aina pitää olla toisten aikataulujen varassa. No jospa kaikki sutviutus kätevästi.



Se on sittte tavallaan huomenna munki eka äitienpäivä :0) ei uskois.

Tosin vielä ei oo odotettavissa kortteja eikä lahjoja,mutta noi ihanat potkut ja möngerrykset massussa toivottavat kyllä ihan tarpeeksi onnea äitienpäivänä.



Mutta eipä tässä muuta ku hyvää äitienpäivää kaikille tuleville äideille



Teresa81 & ötökkä 25+4





Vierailija
4/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja onnellista eloa uudessa kodossa!



Noista sukupuoliodotuksista sain minäkin osani toista odottaessani, kun neljän pojan isoäiti, anoppini, osteli vaaleanpunaisia villavaatteita ja puhui vain tytöstä. ÄRSYTTI suunnattomasti ja loukkasikin ymmärtämättömän ihmisen toiveet. Kun sitten tyttö syntyi (onneksi niin iso, ettei mahtunut noihin villavaatteisiin!) kailotti synnärillä poikalastenlastensa aikana, miten hän on joka kerta tätä tyttöä odottanut! Hmmm... Tasan eivät käy tahdikkuuden lahjat (no joo, eipä meikäkään lajissa loista, kun hyvää tarkoittavasta ihmisestä näin netissä kirjoitan). Vaan nyt kun tyttö on vuoden ikäinen, muistaa kyllä aina toitottaa, miten pari poikalastenlastaan ovat niiät hänen murujaan. Tästä odottaa taas poikaa, ja poikahan täältä kai on tulossa. Huhhuh...



Mummolassa käytiin jo kukka viemässä, siis lasteni isomummun luona, vaan eipä siellä voi rauhassa oleilla, kun mummuni pitkäaikainen " ystävä" hihhuloi siellä dementoituneena ja päissään 90%:sti joka kerta. Nytkin päätti sulostuttaa lapsenlapsenlasten käytniä kömpimällä luolastaan yläkerrasta alas sössöttämään ja itkemään näitä " ihania oravanpoikia" ! Lapset hyppäsivät itkien syliini ja meikä koetti rauhoitella niitä ja ilmoitti mummulle, etten voi lasten kanssa enää hänen luonaan käydä tämän ongelman vuoksi. Mummu oli juuri sanonut, miten hoitopaikka pitäisi tälle papparaiselle löytää, mutta kun " säälii" niin näitä alkoholisteja. Voi tsiisys, sanon minä! Siihen se mummuni elämä onkin pitkästi mennyt. Kun näki, mihin tilanne johti, koetti omalla onnettomalla tavallaan saada ukon takaisin yläkertaan ja pajatti sitten isälleni, joka huokaillen katseli kanssani kattoon, että vanhainkotipaikkahan tuolle on saatava, kun ei kukaan voi käydä kylässä. No, tilanne on ollut sama jo vuosikausia, joten enpä usko sen siitä muuksi muuttuvan. Omat penskani eivät kyllä tämän enempää kännisiä joudu pelkäämään, sen verran olen itse joutunut lapsuudessani lystistä kärsimään. ELi asiallisesti on vain mummullekin selitettävä, että emme tule sinne, mikäli ukkeli majailee hänen luonaan. Meille mummu on toki aina tervetullut.

ELi tällaista etukäteiskivaa äitienpäiväviikonloppuna! Huomenna käydään anopilla ja iltapäivästä oman äitini luona.



MEillä on yhä pahemmaksi yltyvä ongelma: kolmevuotias puree LUJAA sata kertaa päivässä, kun vähänkin silmä ja tarkkaavaisuus välttää, yksivuotiasta sisartaan. Olen saanut messeviä raivareita, passittanut jäähylle, puhunut asiasta kaikin ymmärrettävin tavoin, ottanut aina tärkeän lelun pois, olen vedonnut empatiakykyyn ja opettanut sanomaan aina äidille, jos pikkusisko tekee jotain pönttöä ja ärsyttävää jne. Aina pyydetään itkien anteeksi ja luvataan, ettei enää ikinä moista tapahdu. Ja annas olla, sama toistuu tuota pikaa. Hertsut meni totaalisesti eilen. Ja kun luulin jo sen olevan vihoviimeinen hertsaantumisen ja rangaistuksen ja pahan mielen ja voimattomuuden asteista (ja näkisittepä Alman runnellut kasvot!!!), riitti tänä aamuna, että kipaisin hyväntuulisen leikin vallitessa hakemassa tukisukkani narulta (poissaoloa n. 10 sek). ja jo Alma huutaa isoa kipua, valkoiset jäljet ohimossa paisuten (nyt ovat jo helakanpunaiset). Ja isoveli jo jännityksestä täristen hyppeli vieressä. En voi edes kuvailla sitä apinanraivoa, joka mut sai valtaansa! Purin parkaa itse käsivarteen, kiljuin kuin mielipuoli ja lennätin pojan jäähylle. Myöhemmin TAAS puhuttiin, soimattiin, pyydeltiin puolin ja toisin anteeksi - jas meikä soitti itkuisena omalle äidille vinkkejä kysellen. Tätä on alkanut tapahtua toistuvasti niinä päivinä kun lasten isukki on pitkään poissa. Onneksi opintonsa päättyvät pian kesäksi. Nyt lopettelen, vaan vinkkejä otan kokeneilta vastaan: mikä hemmetti tähän auttaisi??? Muuten poika on varsin kiltti ja söpökkä. Tästä vahingoittamisesta vain on näyttänyt viime aikoina tulleen kuin pakkomielle. Puree usein silloinkin, kun pienintäkään ristiriitaa ei ole ilmassa, vain yhteistä iloa ja riemua.



Vitanova takki tyhjänä (jaa, vain noin kuvaannollisesti, muuten on melko pallo takintäytteenä!) rv 28

Vierailija
5/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kroppa alkaa kyllä pettää. Mitään ei meinaa jaksaa ilman huilailuja.



Vitanovalle tsemppiä kolmevuotiaan kanssa. Mitään muuta ei tule mieleen kuin se, että alat antamaan kolmivuotiaallesi kaikesta tavallisesta ja hyvästä vaan ekstrakiitosta ja yrität pitää vahtia, kun lapset ovat lähekkäin. Eli kun isompi ei tee mitään, mutta antaa siskon olla rauhassa, kiittelet, kuinka hienosti hän on. Kun lapsilla on hauskaa keskenään, kiittelet siitäkin. Eli annat vain älyttömästi huomiota kaikesta tavallisesta arkisestakin. Kuulostaa, että poika hakee jotain reaktioita nyt käytöksellään (siskoltaan tai sinulta). Jos saa odottamatta positiivisia kiitoksia kaikesta, niin se joskus auttaa. Toisen puremista ei voi jättää huomioitta, mutta voitko saada itsellesi jonkin tavan, jolla oma maltti pysyy kurissa? Esimerkiksi varaudut siihen, että puremista tulee tapahtumaan, mutta koetat saada sen viikossa tai kahdessa kitketyksi vähäiseen. Et itsekään putoaisi niin korkealta, kun poika taas kerran puree. Kuulostaa siltä, että teillä alkaa olla kohta aikamoinen kierre. Tiedän, että pinna voi katketa.. Varsinkin raskaana ja yksin lasten kanssa. Meillä lapsi testaa nukkumaanmenotilanteissa joskus älyttömästi. Usein sitä testaamista tapahtuu, kun itsekin on väsynyt ja/tai on ollut huonosti aikaa lapselle päivän mittaan. Kyllä on tullut oman riittämättömyyden kanssa itkettyä monet kerrat. Silti sitä on raskaana..



Täytyy nyt siivoilla loppuu. Jos sitten makaisi koomassa euroviisujen aikaan.. Tai näkisi omia euroviisuja luomien sisäpinnalta..



Västis

Vierailija
6/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tohon puremis juttuun en minäkään osaa muuta neuvoa antaa kuin että kaikesta normaalista positiivista palautetta ja että puremistilanteisiin puututaan mutta ei liikaa tehdä numeroa jos vaikka olisi huomion hakua tuo pureminen. Negatiivinenkin huomio kun on huomiota. Minun siskon 2v. poika puree myös jos ei saa tahtoaan läpi ja hälle on parhaiten tepisinyt kun joutuu sitten leikistä pois. Meillä taas 2v. poika viskoo tavaroita ja on selkeesti huomion hakemista hänellä. Ja myönnän että itsekin sorrun välillä ylireagointeihin mutta ihmisiähän me äiditkin ollaan vaan. Tosin huutamalla jne. ei noita tapoja taida pois saada.



Tänään tuli tehtyä pihahommia ja ulkoiltua muutenkin suurin osa päivästä. Aamulla siivosin koko kämpän kun haluan viettää äitienpäivää siistissä kodissa. Huomenna sitten anoppilaan. oman äitini luo ja mummolaani äitienpäiviä toivottelemaan eli siellä liikenteessä taitaa päivä vierähtää.



Hyvä äitienpäivää kaikille oleville ja tuleville äideille.



aliisa ja ylläri (rv:t taas unohduksissa)







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minullakaan ole annettavana mitää hyvää neuvoa tuohon puremiseen... Toiset lapset vaan jostain syystä purevat ja toiset eivät. Meillä oli muuten äidillä n. 20 v sitten sellainen hoitolapsi joka puri kunnes tämän oma äiti oli purrut (ei tietty kovaa) tyttöä takaisin. Siihen loppui tytön puremishalut !



Tänään vaihdoin lakanat kaikkien viiden tyttösen sänkyyn... Samalla vein petivaatteet yläkerrasta pihalle tuulettumaan ja nyt on sitten raikkaat sängyt :o)



Leivoin muuten pari litraa voipullia ja tein äitienpäiväkakun. Kostutus kahvilla ja väleihin banaania sekä mansikkahilloa kuten myös kermavaahtoa, nam !!! Aamulla hötäsen päälle vielä vaahdot ja hyvää tulee. Tosin käydään me päivällä äidin luona ja hää on laitellut sitten kovasti tarjottavaa.



Tytöt ostivat jo tänään minulle Geisha-suklaata levyn ja ehdin jo syömään sen ;o) Ukko osti toisen levyn eilen, mutta se jää huomiseen. Huomenna pitää malttaa olla sängyssä pitkään mikä ei tosin tuottane ongelmia :oD Tytöt tulevat takuulla laulamaan ja tuomaan korttinsa + lahjansa minulle sänkyyn. Aina se on yhtä liikuttavaa.



10 pistettä muutenkin noille lapsukaisille : viikonloppuisin antavat meidän nukkua ukon kanssa pitkään kun hoitavat kuopuksen ja antavat tälle aamuvellin sekä autavat toisiaan aamupalalla. Tänään veivät nuorimmaisen tunniksi leikkipuistoon että sain leipoa :o) Ja nuo tytöthän ovat 1½, 6, 8, 10 ja 12 vuotiaat.



Eipä noissa euroviisuissakaan ole ollut mitään katsomisenarvoista, joten tässä joutaa nukkumaan



Rapuäiti katraineen ja rakas Lahja rv 27+4

Vierailija
8/10 |
13.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä paistaa taas aurinko, ihanaa!!! Meillä lapset viellä nukkuvat, jotten äiti saa juoda rauhassa aamukahvinsa. Päivän parhaita hetkiä nämä rauhalliset aamut (silloin kun niitä sattuu olemaan..)!!!!!!



Vitanova: Voimia ja jaksamista sinulle!! En osaa oikein neuvoa, mutta voin sanoa, että täälläkin ollaan toisinaan hermoromahduksen partaalla noiden poikien (kohta 5wee ja toinen elokuussa 4wee) kanssa. Ovat jo niin saman kokoiset, että tappelukin alkaa olla jo todella tasavertaista. Kumpikaan ei anna periksi ja siinä sitten purevat, nipistävät, repivät.. toinen toisiaan. Usein tuntuu, että riitaa on keksittävä aiheesta kun aiheesta, jos ei nyt muutakaan tekemistä satu olemaan.. Pienemmän on aina uhallakin saatava kaikki sama mitä isommalla on ja isompi taas aina ohimennessään käy tönäsemässä pienempää tai jotain.. Suurimman osan ajasta tietysti ovat parhaat kaverukset ja leikkivät keskenään, mutta toisinaan on päiviä, että tuntuvat tappelevan ihan koko ajan!!!! Todella rasittavaa kuunneltavaa ja sitä paitsi pelkään aina että kohta sattuu jompaa kumpaa ihan oikeasti (niinhän siinä sitten yleensä käykin..). No oppivat nämä pojat ainakin pitämään puolensa!! Olen yrittänyt opettaa myös jakamista, vaihtamista, odotamista, sopimista yms. Ja toivon todella, että vielä oppisivatkin!!!!



Masussa pieni kaveri myllertää jo ihan mahdottomasti!! Eilen illallla telkkaria katsellessa oikein näki kuinka maha hyppi puolelta toiselle!!! Onneksi ei ainenkaan vielä tee kipeää nämä loikat!!! Muistan, että ainakin kuopusta odottaessani oli loppuajasta jo kyljet, kylkiluut ja itseasiassa ihan joka paikka aivan tulessa, kun yli nelikiloinen pojan köllikkä oikein mylläsi mahassa.. Silloin tuntui, että koko vatsanahka oli venynyt aivan äärimmilleen (kiristi ja nipisteli koko ajan..), kaikki sisäelimet litistyneet kasaan ja sitten vielä ne mojovat potkut.. Ai ai kaikki vielä edessä päin.. Kai voi viellä toivoa, että jos tämä osoittautuisi hivenen pienemmäksi ja rauhallisemaksi yksilöksi, sitten viime metreillä..



Aurinkoista äitienpäivää kaikille!!!!!!!!!!



pönttö-örvelö rv 26+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä tulin pinoa nostamaan, kun meinaa vajota kakkossivulle.



Harmittaa nuo työhommat, soitin töihin ja kysyin ensi listan työvuorot eli pari viimestä viikkoa tältä kuulta, mitkä olen töissä ennen kesäloman alkamista. Inhotti kun mulle laitettu kuuden päivän työputki, jonka jälkeen ykkös vapaa ja jopa yli 13 tunnin työpäiviä pari ihan viimesiksi vuoroiksi. kuvitelkaa kuinka ääliömäistä. Kunhan menen loppuviikolla töihin, niin aion asiasta listan tekijältä kysellä. Mutta olen toivonut etten tarvitsisi tehdä pitkiä päiviä, kun 8 tunnin päivässäkin on tekemistä ja ykkösvapailla en ennätä ainakaan tässä tilassa palautua. Harmittaa vaan, kun olisin saattanut muuten jaksaa töissä olla, mutta sitten olosuhteista tehdään niin mahdottomat, että saa nähdä.



Mitä mieltä olette? Minusta kuulostaa aika inhottavalta käytökseltä.



Sori, tuli omanapainen sepostus, mutta kävi niin paljon harmittamaan.



Iloisen aurinkoista äitienpäivää kaikille, ensi vuonna niitä jo virallisesti päästään juhlimaan mekin ekaa odottavat.



vauva2006 rv28+1

Vierailija
10/10 |
13.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen peli on kesken, huonolta näyttää. Muuten ei kiekko kiinnosta yhtään, mutta nyt toi telkku on auki, jotta on vähän selvillä taas näistä kuvioista. Viisujakin katsoin, mutta en enää pisteidenlaskua. Viime vuonna tuli sekin katsottua, kun oli vähän eri tuntuma Suomen mahdollisesta menestyksestä.



Äitienpäivä on mennyt mukavasti oman perheen seurassa. Tyttö oli intoa täysi aamulla, että sai antaa kortin ja lahjoja ja oli vähällä, ettei jo paljastanut eilen lahjojen sisältöä. Paljon tullut kehitystä vuodessa. :) Pihahommissa olin tänään vähän. Kyllä koskee jo nyt alaselkään kaikki pihahommat. Oli kyykyssä tai ei, niin puolen tunnin jälkeen selkä kipeytyy ja kolmen vartin jälkeen on pakko istua tai tuntuu, että selkä katkeaa. Ja mitäköhän loppukesä taas onkaan.. Olin toivonut lahjaksa Fiskarsin rikkaruohonpoistajaa (jotkut äidit ehkä suuttuisivat moisesta lahjasta), kun luulin, että selkä suorempana jaksaa olla rikkaruohojen kimpussa kauemmin. Mutta paikoillaan olo joko kyykkiessä tai seistessä tekee pahaa. Olen oikeasti laiska puutarhanhoitaja, mutta ärsyttää villiintyneet ruusut ja horsmat ja lupiinit ja voikukat jne. Kaikkia rikkaruohoja ei voi kyllä poistaa, kun muuten ei vihreää ole ollenkaan.. ;)



Vauva2006:n työvuorot kuulostavat kyllä epäinhimillisiltä. Ei tuollaisista vuoroista kyllä voi selvitä tässä vaiheessa raskaana ollessa ainakaan kovin hyvin. Kertoisin sinuna kyllä vuorolistojen tekijälle, että toivot vuoroihin inhimillisyyttä.



Minulla on pari vapaata tuossa helatorstain molemmin puolin. Niitä tarvitaankin, kun tyttö täyttää 4-v. Tiedän, että vapaata tarvitaan ennen niitä ja niistä toipumiseen tämän selän kanssa.. Vauva on ollut torstaista asti (milloin myös ultrattiin) perätilassa. Toivottavasti kääntyisi taas rt-tilaan. Potkut virtsarakon suuntaan eivät ole niin kivoja kuin tuonne muualle.



Västis ja Taimi 26+2