Suojaosauudistus ja marginaalivero
Is:n uutisen mukaan suojaosauudistuksen jälkeen jokainen tienattu euro vähentää työttömyystukea 0,50 euroa. Ilmeisesti tämä koetaan vasemmistossa ongelmaksi, kannustimet lähtee yms. Kauheata porvarien riistoa.
Mitään ongelmaa ei kuitenkaan nähdä siinä, että lähtien jo noin 3000 euron kuukausiansioista jokaisesta tienatusta eurosta jää alle puolet käteen. Hallitus laski ylintä marginaaliveroa 56 %->52 % ja tämä oli vasemmiston mukaan suurikin rikos ihmisoikeuksia kohtaan.
Miksi kannustinloukku olisi relevantti vain tuloskaalan alahaitarissa?
Kommentit (4)
Kovin moni ei ymmärrä marginaaliveroa. Sitä joutuu vääntämään fiksuillekin ihmisille rautalangasta.
Tämä oli hyvä huomio vaikka ymmärränkin ärtymyksen suojaosan poistosta.
3000 euroa kuukaudessa ei ole varsinkaan perheelliselle mikään iso palkka. Jos hän haluaa tienata käteen ylimääräisen tonnin vaikkapa perheen kesälomareissua varten, hänen pitää tehdä töitä kahden tonnin edestä. Se taas on 2/3 normaalista kuukausipalkasta, eli noin 14-15 kokonaista työpäivää.
Lopeta.
Siis inhoan sua.
Moderaattori, poista aloitus.
Politiikan idea on siinä, että eri puolueet ajavat omien äänestäjiensä etua. Siksihän niitä äänestetään.