Tuhansia suomalaisia irtisanottu säästöjen varjolla - rahoilla ostettu rikkoutuvia ja repeäviä armeijavaatteita 65 miljoonalla eurolla
Hyvinvointialueille ja valtion virastoihin on kohdistettu leikkauksia.
Suomalaisia on irtisanottu töistään ja heistä suuri osa on joutunut työttömyystuen varaan.
Orpon leikkausten seuraukset ovat olleet vakavia Suomen taloudelle ja ostovoimalle.
Tuloksena: säästetyillä rahoilla on ostettu rikkoutuvia vaatteita armeijan harjoituksiin kymmenillä miljoonilla.
Suomi osti 65 miljoonalla eurolla taisteluasuja, jotka repeilevät, reikiintyvät ja haalistuvat
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011921964.html
Kommentit (53)
Viime vuonna Rovaniemellä hävittäjälentäjä rikkoi 50 miljoonan arvoisen hornetin esityslennolla 😭
Tumpeloinnin jälkeen koneesta jäi jäljelle palava hylky.
Orpon kaudella ei ole säästynyt yhtään rahaa 😂 lupaukset oli valehtelua 💸
Orpo on laittanut verorahat Turun tunnin junaan ja olympialaisten kaljajuhliin ja kalliiseen majoitukseen.
Uudessa pohjoismaisessa taisteluasussa on ilmennyt ongelmia. Asuihin on tullut jo lyhyen käytön jälkeen reikiä, repeämiä ja värin haalistumista.
Valtiolla on aina rahaa. Kenties ei ehkä juuri sinulle sitä kylläkään riitä... Prioriteettien mukaan yhteisiä rahoja käytetään ja tuhlataankin.
Vierailija kirjoitti:
Voi VIT TU
Tämä. Meiltä hoitajilta vietiin työpaikat, sitä myötä kodit ja lapsilta harrastukset. Voi JUMA LAUTA VIT TU!!
Vierailija kirjoitti:
Valtiolla on aina rahaa. Kenties ei ehkä juuri sinulle sitä kylläkään riitä... Prioriteettien mukaan yhteisiä rahoja käytetään ja tuhlataankin.
Rahat riittää kokoomuksen hyvävelikerhoihin vaikka millä mitalla.
Pelkkiä valheita tässä ketjussa. Poistoon.
Orpolla ja Purralla sakset viuhuu, älyä ei ole näissä leikkauksissa käytetty. Ei teko- eikä aivoista lähtevää älyä.
Vierailija kirjoitti:
Pelkkiä valheita tässä ketjussa. Poistoon.
Sinulta puuttui perustelut. Perustele toki.
Käyttökelvoton kelpaa Suomelle, kun myyntimies on vakuuttava. Viedään priimaa ja tuodaan sekundaa. Jopa työvoiman hankinnassa noudatetaan samaa linjaa.
Surkeaa kansalaisten verorahojen tuhlausta. Ostajat vastuuseen!
Suomen rahaa käytetään enää rikkinäisiin vaatteisiin, poliitikkojen ja valtion johtajien palkkoihin ja minun työttömyystukeen 🙂🙂
Sama kävi maskikaupoilla, ulkkari koulutusten kanssa jne. Suomalaiset ovat höynäytettäviä joka käänteessä
Se on juuri niin. Ei voi kuin ihmetellä poliittisten päättäjien vastuuttomuutta.
Mikä vika siinä suht uudessa M05 maastokuviossa ja puvussa oli? Otettiin käyttöön 2016.
Tosin kuinka tarpeellinen maastikuviointi on nykyaikana?
Helvetin idiootit, armeija tarvitsee uusia vaatteita kun ne vanhat kuluvat Tämä ei liity mitenkään Orpoon tai mihinkään sotesäästöihin.
Orpon hallituksen rahankäyttö ja velanotto on ollut holtitonta.