Varhaiskasvatuksen opettajasta tuli äiti Pyytää nyt anteeksi päiväkotilasten vanhemmilta
Anteeksi, että en ymmärtänyt, miten se voi olla niin hankalaa ehtiä aamuisin yhdeksäksi.
Anteeksi, etten tullut ajatelleeksi, että kenties olet uupumuksen rajoilla ja ylipäänsä lapsen saaminen pukeissa ja syöneenä ulos kodin ovesta on jo saavutus itsessään.
Anteeksi, että luulin, että lapsen nukkumaanmenohaasteet johtuvat rutiinien puutteesta.
https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/bc6eff5a-da0c-447e-b91d-eb3e…
Niinhän se on, että monet asiat (esim lastenkasvatuksessa) ymmärtää paremmin vasta silloin kun itsellä on kokemusta asiasta.
Kommentit (6)
Pitkän linjan vakalainen on ymmärtävä ammattitaidossaan, ei siihen välttämättä omakohtaista synnytystä tarvita, tosin kovapäisimmille siitä on apua ennenkuin kohtelee muita ihmisinä.
Ihme kypsymätöntä vinkumista moinen aloitus. Että nyt vasta ymmärtää ja anteeksi , anteeksi ny kauheesti...
Voishan se luvata maksaa vähän korvauksia kaikille entisille ryhmiensä vanhemmille kivusta ja särystä.
Juurikin näin. Useasti ne neuvojat on juuri sellaisia, jolla ei oo mitään käsitystä eikä kokemista kyseisestä asiasta.