Miksi pikakahvi on niin pahaa?
Mistä syystä kaikki pikakahvit maistuu kitkerälle sonnalle?
Kommentit (6)
Pitää taas kertoa tositarina:
Kävin katsomassa kotona vanhempia, äiti jo hoitokodissa, isä vielä kotonaan (eronneet). Join/keitin aamulla kotona 1,5 mukillista, sitten isälle kauppaan, viemään ostokset. Hänellä jo keitin täynnä. Sitten hörpittiin 2-3 mukillista (ja röökiä :( ) ja "poliitikoitiin". Iltapäivällä katsomaan äitiä ja taas kahvit ennen lähtöä. Jestas se kofeiinimäärä - ei ihme, että tuli tykytyksiä ja rytmihäiriöitä!
Kerran kokeilin juoda teetä, ennenkuin läksin katsomaan äitiä. Tuntui siltä, että nukahdan siinä, häntä syöttäessä (kofeiinivaje, ilmeisesti).
Ostin sitten xtra-cappucinoa, hyvää, mutta jotenkin tuli se tunne, et ois siinä voinut olla jotain makeaakin. Laitoin sitten vaniliinisokeria - vielä parempaa! :) Siis kuumaa vettä ja siihen se pari lusikallista - ei ollenkaan kitkeränmakuista.
En ole aikoihin ostanut, nykyään se taitaa olla coop-merkillä???
Koska pikakahvilla ei ole juuri mitään muuta yhteistä oikean kahvin kanssa kuin että pikakahvin valmistuksessa käytetään oikeaa kahvia.
Onko pakko juoda niitä?