Mummini kertoi nuoruutensa seksikokemuksista
Mummini on syntynyt 1938.
Köyhän perheen lapsi kuten useimmat silloin .
No 15-vuotiaana hän oli päässyt piikatytöksi isoon maataloon. Töitä aamusta iltaan vähintään kuutena päivänä viikossa, ruokapalkalla ja asuntokin (aitta tai jokin saunatupa), kuului palkkaan. Työn huonoja puolia oli se kun talon isäntä kävi "polkemassa" häntä monta kertaa viikossa. Jo ensimmäisellä viikolla isäntä oli ilmestynyt illalla aitanovelle ja vienyt 15-vuotiaalta tytöltä neitsyyden. Myös talon rengit olivat käyneet panemassa häntä. Se oli mummini kertoman mukaan sitä aikaa, että tytön kuului suostua seksiin, jos mies halusi. 16-vuotiaana hän oli tullut raskaaksi mutta sai keskenmenon.
Sitten 18-vuotiaana hän oli päässyt toiseen maataloon piiaksi , löytänyt miehenkin. Mutta mies kuoli johonkin kulkutautiin lähes heti.
Sitten parikymppisenä mummini oli lähtenyt metsätyömiesten metsäkämpälle keittäjäksi.
Metsäkämppä oli ollut jossain todella keskellä metsää, Kainuun korvessa. Kämpässä oli asunut parikymmentä metsätyömiestä ja kuten arvata saattaa, parikymppinen nainen oli saanut miesten päät sekaisin. Varsinkin ukkomiesten. Ei ollut kuulemma sellaista iltaa, etteikö joku olisi käynyt polkemassa. Kuten arvata saattaa, hän tuli taas raskaaksi.
Sitten hän synnytti poikavauvan, muutti kaupunkiin ja pääsi tehtaaseen töihin. Sieltä löytyi mieskin, minun vaarini ja he hankkivat vielä viisi lasta.
Sellainen iltasatu.
Kommentit (6)
No mitäpä luulet? Käytännössä hänet raiskattiin monesti ja monen miehen toimesta.
Vierailija kirjoitti:
No mitäpä luulet? Käytännössä hänet raiskattiin monesti ja monen miehen toimesta.
Höpö höpö. Kaunista seksiähän se oli. Nuori tyttö opetettiin naiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No mitäpä luulet? Käytännössä hänet raiskattiin monesti ja monen miehen toimesta.
Höpö höpö. Kaunista seksiähän se oli. Nuori tyttö opetettiin naiseksi.
Näinpä. Muistan kotikylältäni erään talon tytön jota oli painanut isänsä, isoisänsä, äitinsä kolme veljeä ja ainakin naapureiden isät ja pojat. Hän oli ollut 12-20v välillä ainakin 15miehen panona. oli hyvä tuuri, että tyttö ei voinut tulla raskaaksi, veikkaan että herrat ei paljon kortsuja käyttäneet. Myöhemmin meni naimisiin, mutta se päättyi surullisesti kun mies oli pahapäinen. Siinäkin myöhempi elämä oli vasta se varsinainen ongelma.
No nyt ei ole seksikokemuksia. Seksuaalisen väkivallan kokemuksia.
Paljon joutui kokemaan seksuaalista väkivaltaa.
Oliko mummi tyytyväinen nuoruutensa seksipuuhiin vai olisiko pitänyt saada enemmän?