Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kahden pojan siskolle nimi, ehdotuksia otetaan vastaan!

02.05.2007 |

Olemme saamassa tyttövauvan kesällä, tämä tieto on jo ihan varma.



Isoveljet ovat Otso Juhani ja Akseli Aapo Ilmari. Pidämme vokaalialkuisista nimistä, mutta se ei ole välttämättömyys kuitenkaan tulevan vauvan nimeä ajatellen. Vauvan toiseksi nimeksi tulee Anneli, se on nimi joka on kiertänyt molempien suvussa ja siksi haluamme antaa sen tulevalle vauvallekin.



Nimessä ei saa olla vierasperäisiä kirjaimia tai R-kirjainta. Sukunimessä on ääkkösiä... Nimen pituudella ei ole sinällänsä paljonkaan väliä, mutta itse en pidä ns. prinsessanimistä. Vauvalla voisi olla yhtä hyvin kolme kuin kaksikin etunimeä.



Emme ole miehen kanssa nimistä juurikaan vielä puhuneet. Mies ei tee sitä totuttuun tapaan ennen kuin näkee vauvan :-). Käytännössä lasten nimet on päätetty niin, että minulla on valmiit ehdotukset ja mies on joko ne hyväksynyt tai tehnyt pieniä muutoksia. Melkeinpä voisi sanoa, että valta on minulla ;oDDD



Olen pyöritellyt mielessäni sellaisia nimiä kuin Ellen, Eevi, Alissa, Alisa, Olivia, mutta selvää suosikkia minulla ei ole. Ihmetyttää kuinka tämä nyt on muka niin vaikeaa..?



Antakaahan mitä tahansa ehdotuksia, niitä on kiva hautoa ennen nukahtamista.



Kiitos!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellen on miettimistäsoi nimistä suosikkini. Alissa on myös kaunis nimi, eikä Alisakaan huono ole. Tässä uusia ehdotuksia silti vielä:



Elle

Elina

Anna

Alma

Alva

Aasa

Iisa

Ilona

Isla



Ehkä laittaisin vauvalle hyvin suomalaisen oloisen nimen, koska veljienkin nimet ovat niin perinteisiä suomalaisia (vaikka ovatkin alunperin muualta tulleita). Ainakin Anna, Alma ja Ilona ovat sisarussarjaa oikein hyvin sopivia. Jos jaluatte vauvalle ihan eri vokaalin kuin muilla, Ilona kävisi hyvin.



Konsonanttialkuisia nimiä, jotka mielestäni sopisivat sisarusten nimiin ja ovat kauniita:



Selja

Silja

Seela

Selina

Venla

Linnea

Liina

Milja

Minna

Matleena

2/5 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enni

Inka

Iina

Elli

Annu

Elina

Emmiina

Emmi

Elsa

Elsi

Emilia

Emilja

Oona

Annika

Anniina

Annukka

Elisa



Muita kun vokaali-alkuisia:



Tuulia

Sanni

Sofia

Hilla

Helmi

Hanna

Viola

Helka

Helinä

Hilja





















Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/5 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tietysti ihana Eeva, " ensimmäinen nainen" ! :o)



Isoveljillä on niin ihanan perinteiset suomalaiset nimet, että Ellen, Alissa ja Olivia ovat minusta liian erityylisiä etunimeksi (vaikka kauniita ovatkin).



Isoveljet ovat Otso Juhani ja Akseli Aapo Ilmari.



Eeva Helena Anneli

Eeva Elisa Anneli

Eeva Aline Anneli

Eeva Anneli Olivia

Eeva Ellen Anneli



miellyttääkö yhtään...?

Vierailija
4/5 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas tullut paljon kivoja ehdotuksia!



Aava: ihana nimi, mutta ei käy miehelle. Mies sanoi nimestä joskus jotenkin niin, että nimi on laaja ja aakea kun luin lehdestä kastettuja.

Eeva: En tiedä mikä nimessä oikestaan tökkii, mutta en pidä siitä kun taas Eevistä pidän.

Liina: Todella ihana, mutta on jo sukulaisen lapsella.

Sanni: Tätä olen myös pyöritellyt mielessäni, mutta kuulostaako Sanni Anneli liian n-painotteiselta ja vähän vaikealta?

Unna: En miellä tätä " oikeaksi" nimeksi vaikka kaipa Unniakin jo useampia on.



Ehdotuksistani jään pyörittelemään Almaa, Alva, Ilonaa ja Elsiä.



Onneksi ei ole vielä kiirettä päättää nimeä!

Vierailija
5/5 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isoveljet ovat Otso Juhani ja Akseli Aapo Ilmari.

Näistä nimistä joita olet ns. pyöritellyt jo mielessäsi: Ellen, Eevi, Alissa, Alisa, Olivia ja kolmanneksi nimeksi Anneli... yhdistelin seuraavia nimikokonaisuuksia:

Alisa Eevi Anneli/Alisa Ellen Anneli

Alissa Eevi Anneli/Alissa Ellen Anneli

Ellen Alisa/Alissa Anneli

Ellen Eevi Anneli

Olivia Eevi Anneli

Anneli toisena nimenä:

Alisa Anneli Olivia



Muita ehdotuksia:

Olivia Elsa Anneli

Sanni Eevi Anneli

Eevi Anneli Aliisa (Aliisa kirjoitettu kahdella i-kirjaimella)

Sanni Ellen Anneli

Ellen Evita Anneli

Olivia Evita Anneli

Alissa Evita Anneli

Alisa Evita Anneli

Salli Eevi Anneli

Senni Eevi Anneli

Mailis Evita Anneli

Annukka Elsa Anneli