Miksei mikään vaippavalmistaja
kehitä maatuvaa kertakäyttövaippaa?
Mulla on niin huono omatunto, kun käytän kertisvaippoja. Kestovaippoja olen paljon miettinyt, mutta mietityttää, kuinka niistä saisi pois liisterikakan. Lapseni ei kakkaa mitään kiinteitä pökäleitä, joita voisi vain kipata vessanpönttöön. Pieneen vessaamme ei myöskään mahdu toista pyykkikoria. Lisäksi melkein kaikki vaatteet voi nykyään pestä 40 asteessa, mutta noi vaipat pitää pestä ainakin 60 asteessa, joten ilmeisesti pitää pestä vajaita koneellisia vaippapyykkiä.
Olisi niin hienoa, jos voisi valita maatuvan kertisvaipan. Olisin valmis maksamaan siitä aika paljonkin enemmän kuin tavallisesta kertisvaipasta.
Kommentit (5)
Vaippakuoreksi Bioska -biojätepussi. Imuksi 4 palaa talouspaperia, joka on kierretty mytyksi, ja sisään on silputtu kananmunakennoa ja lisätty kahvinpuruja imemään hajua. Imukerrokseen voi käyttää myös sanomalehteä. Lapsen ihoa vasten kerros riisipaperia. A vot!
Runsaalle vuodolle voit laittaa kaksi biojätepussia vaippakuoreksi.
Mun lapsikin kakkaa kauheaa liisteriä, ja hyvin lähtee :)
No, jos kokeilisin ostaa yhden kestovaipan, vaikkapa sitten tuon Fuzzin. Ihmettelen kyllä tuota, että jos joskus on maatuva kertisvaippa ollut markkinoilla, eikä menestynyt... Olikohan sillä sitten huono imukyky tai jotain.
Ihan kun olisin pakkauksesta lukenut..
laitetaan roskiin. Kyllä meillä yleensä tulee koko koneellinen 60-asteista: vaipat, lakanat, pyyhkeet, alusvaatteet, vauvan trikoovaatteet. Osta yksi kestovaippa ja kokeile!:)