Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ajatollahin päivät päättyy kohta

Vierailija
26.01.2026 |

Monet asiantuntijat ovat kuitenkin nostaneet esiin merkkejä siitä, että sotilaallinen väliintulo on edelleen mahdollinen tai jopa todennäköinen. Nimitz-luokan ydinkäyttöinen lentotukialus USS Abraham Lincoln ohitti viikko sitten Malakansalmen ja suuntasi Intian valtamerellä kohti länttä mukanaan kolme Arleigh Burke -luokan ohjushävittäjää. Laivasto-osasto on saapunut Arabianmerelle.

Lisääntynyt sotilaallinen aktiivisuus Lähi-idässä viittaa mahdollisen iskun suunnitteluun. Paikalle on lähetetty hävittäjien lisäksi elektroniseen sodankäyntiin soveltuvia koneita ja suuri määrä ilmatankkereita. USS Abraham Lincoln -tukialuksen kyydissä on noin 60 kappaletta F/A-18- ja mahdollisesti F-35-hävittäjiä.

Jordanian lentotukikohdassa on yli 35 F-15E-hävittäjää, minkä lisäksi Yhdysvaltain lentokalustoa on keskitetty Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin. Britannialla on Qatarissa ainakin neljä Typhoon-monitoimihävittäjiä puolustuksellisia operaatioita varten.

TWZ:n, CNN:n ja julkisten lentotietojen mukaan amerikkalaisia KC-135- ja KC-46-ilmatankkauskoneita on tuotu Iranin lähialueelle yli 20 kappaletta. Asiantuntijoiden mukaan niiden liikkeet ovat merkki mahdollisen iskun valmistelusta, sillä niitä tarvitaan pitkän kantaman lentotehtäviin.

Israelin asevoimat (IDF) on jo ilmoittanut olevansa valmiina kaikilla rintamilla, jos Teheran ryhtyy vastatoimiin mahdollisen Yhdysvaltain hyökkäyksen jälkeen. Monet lentoyhtiöt ovat peruneet tai uudelleenreitittäneet lentojaan. Iranin tukemat Jemenin huthikapinalliset uhkasivat viikonloppuna Punaisellamerellä kulkevia aluksia uusilla iskuilla.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

FREE IRAN!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme neljä