Trump kutsui Suomen/Stubbin Gazan rauhanneuvostoon
Jäsenmaksu on vaatimattomat miljardi dollaria/3 vuotta. Trump itse puheenjohtaja ja rahojen käyttö vaatii enemmistön päätöksen lisäksi puheenjohtajan hyväksynnän. Puheenjohtaja myös hallinnoi neuvoston varoja. Myös arvostettu Venäjän federaation presidentti Vladimir Putin on kutsuttu neuvoston jäseneksi.
Sen verran on Suomi ja Stubb rähmällään Trumpin edessä, että tottakai me menemme neuvostoon ja annamme Trumpille miljardin aina kolmen vuoden välein, että saa hotellit rakennettua Gazan rannalle.
Lisäksi maksamme 10% tullit USA:n viennistä, kun seisomme pohjoismaisen ystävämme Tanskan rinnalla.
Kommentit (35)
Halpaa kuin saippua. Mukaan tietenkin! Rahaa on!
Mietitäänpäs montako kymmentä miljardia olemme antaneet EU eliitin huvijahteihin välimerellä, Ukrainan hallinnon Dubain tileille ja YK:lle ja mitä olemme saaneet vastineeksi?
Rahat päätyvät Trumpin yksityistilille?
Aikuisten oikeesti tähänkö on tultu . Nyt ei ole kaikki kotona ........
Onhan se nyt imartelevaa, että Stubb on Trumpin kaveri ja hän huomioi Suomen näin merkittävällä kutsulla. Tietysti menemme mukaan, miljardi on pikkuraha ja taikaseinästä saa lisää tarvittaessa. Kyllä lapset ja lapsenlapset sitten aikanaan velat maksaa.
Stubbi saa nyt vain unelmoida. Ei ole rahaa.
Oikeuteen joutaa Stubb, jos tämmöiseen alkaa hassata veronmaksajien rahoja.
Mitä helv...iä nyt taas? Israel on pommittanut tuon maan tasalle, joten maksakoon myös jälleenrakentamisen. Suomen ei tarvitse antaa euroakaan jälleenrakentamiseen. Humanitaarisen avun kyllä hyväksyn, mutta se riittäköön.
Luvassa tavan kansalaisille lisää leikkauksia ja lopetuksia ns. palveluihin jos ruvetaan tämmöseen rahoja hassaamaan , tokihan se on järjetöntä eikä kukaan näitä maksele , aikanaan terveellä järjellä varustettu kun katselee mitä touhutaan mielivaltaisesti.
Käytännössä itsevaltias Trump hallinnoi varoja ja päättää yksin miten niitä käytetään. Tämä on hyvä järjestely, mukaan vaan.
Suomella on kyllä rahaa. Laitamme esim koulutukseen ja vanhusten hoitoon aivan järjettömästi rahaa. Esim niistä voisi supistaa tuon verran.
Lopullisesti seonnut on runppi ! Pitäs pois saada koko ukko.
Eikö noita vanhuuden seniilejä horupäitä molemmissa suurvalloissa kukaan nyt saa pois päiviltä.
Kyllä tällaiseen rahaa löytyy. Mutta ymmärrystä ei löydy tähän osallistumiseen.
Vierailija kirjoitti:
Oikeuteen joutaa Stubb, jos tämmöiseen alkaa hassata veronmaksajien rahoja.
Ihan vaan huomioin, että Suomen presidentti ei voi käyttää itsenäisesti veronmaksajien rahoja, joten jos omasta pussistaan kustantaa niin sitten. Voi olla hiljaista Trumpin rauhanneuvostossa.
Tekstarilla 8 miljardia Saksalle festaripöhnässä. Oliko se se kuuluisa eri asia?
Toivottavasti Stubbin pankkiirikaverit maksaa tuon vaadittavan summan. Pikkuraha huomioiden, kuinka paljon nykyinen hallitus on tukenut rikkaita.
Trumpin koolle kutsuma rauhanneuvosto ( Ministry of Peace), tulee pitämään Lähi-Idän tulenarkaa tilannetta hallinnassa.
Suostuttava tai Venäjä valloittaa meidät. Kaikki jotka on tätä vastaan on Kremlin asialla.
Trump pelaa ovelaa peliä. Hajota ja hallitse. Stubb on niin huomionkipeä että häntä on todella helppo vedättää.