Miksi puulla kotinsa lämmittävän pitäisi maksaa muiden sähköautoilua?
Artikkelissa puolustetaan sähkönsiirron uutta tehomaksua, jonka ideana on siirtää kustannuksia niille kotitalouksille, jotka kuormittavat sähköverkkoa eniten. Energiakaupungit ry:n Eero Haapalehdon mukaan sähköautojen lataus, sähkökiukaat, lämpöpumput, porealtaat ja muut suuritehoiset laitteet pakottavat verkkoyhtiöt investoimaan raskaampaan infraan. Hänen mukaansa nykyinen siirtomaksumalli on epäreilu, koska se jakaa kustannukset tasaisesti myös niille, joiden sähkönkäyttö on pysynyt vuosikymmeniä vähäisenä, kuten mökkeilijöille ja puulämmittäjille.
Haapalehto kritisoi Omakotiliittoa ja poliitikkoja tehomaksun vastustamisesta ja väittää heidän puolustavan nykyistä järjestelmää, jossa suuritehoiset käyttäjät hyötyvät muiden kustannuksella. Hän korostaa, ettei tehomaksu nosta kokonaislaskua, vaan muuttaa sen rakennetta. Hänen mukaansa ilman tehomaksua kaikkien siirtomaksuja nostetaan tasaisesti ja epäoikeudenmukaisesti, jolloin puukiukaalla saunova maksaa sähköautoilijan latausinfran ja mökkeilijä sähköistetyn kaupunkiasumisen kustannuksia.
Kommentit (2)
Puulämmitys pitäisi kieltää pienhiukkaspäästöjen takia taajamissa. Samaten polttomoottoriautoilu. Sähköä ja vetyä pitäisi suosia.
Vielä toistaiseksi olen ihan itse maksanut sähköautoiluni kulut. Toisekseen: sähköauton lataus on vain pieni osa kokonaiskulutuksesta, kun suunnilleen joka toisessa torpassa lämpiää sauna.