Miksi nykyisin niin moni aikuinen nainen pukeutuu arjessa urheiluvaatteisiin???
Tietenkin ymmärrän jos on menosa urheilemaan tmv, mutta kun tämä samainen tyyli on myöskin kaupungilla, työpaikalla jne. en vain ymmärrä mikä tuossa on se ajatus. Siis tyyliin asuna aikuisella kollarit ja huppari tai legginsit ja urheilupaita. Nämä voivat kuitenkin olla jotain monien satojen hintaisia merkkivaatteita!
Jos haluaa pukeutua mukavasti ja silti asiallisesti, niin sen voi tehdä erittäin pienellä vaivalla! Esimerkiksi pukeutumalla juurikin niihin trikoisiin ja laittamalla siihen päälle jonkun mekon, neuleen, paitapuseron tmv. tai sitten voisi käyttää jegginsejä! Ne sentään näyttävät enemmän oikeilta housuilta. Toisaalta en ihan ymmärrä sitäkään että miten ne perinteisemmät housut ovat nyt niin monen mielestä muuttuneet niin kovin epämukaviksi??? Teinitkin ovat siirtyneet takaisin farkkuihin...Olisiko kuitenkin vain tottumuskysymys?
Mun epäsuosittu mielipiteeni siis on, että voisi edes vähän nähdä tyylillisesti vaivaa pukeutumisessa.
Kommentit (93)
No mä pukeudun. Työskentelen 100% etänä, ja ne urheiluvaatteet on mukavia ja joustavia päällä. Kun itsekseni istun kotonani, ei ulkonäöllä ole väliä. Eikä kyllä vaikka kaupassa käymisessäkään kiinnosta, miltä mun vaatteet näyttää. Kunhan on lämpimiä ja mukavia.
Olen miettinyt samaa. Pöljä trendi eikä mene ohi millään.
Hauska biisi aiheesta:
Joo. Trikoot on salille. En pystyisi kulkemaan julkisesti niissä, vaikka hyvät sääret ja peba onkin.
Ihmettelen myös, miksi trikoita pitävät ihmiset, jotka ovat selkeästi viettäneet elämänsä treenaamatta.
Miksi joku ääliö vahtaa miten toiset pukeutuu? Sitten vielä stressaa toisen pukeutumisesta.
Ne on mukavia päällä. Keskity omiin vaatteisiisi, äläkä ole tuollainen pinnallinen toisten vaatteiden kyttääjä.
Se on järkevintä tähän arktiseen maankolkkaan, kullia saadaan jokatapauksessa.
Itse käyn monesti kaupassa salin jälkeen, kun kauppa on matkan varrella, samoin työmatkasiirtymiseen omalla autolla laitan jotkut rennot vaatteet, töissä vaihtuu sitten työasu. Missä ihmeen välissä tähän pitäisi joku mekko kiskoa päälle ja miksi?
Mitä ihmettä AP selität? Oletko mielisairas tai jotakin? Legginsit ja urheilutoppi nimenomaan näyttävät upealta nuoren (timmin) naisen päällä. Minkä ihmeen takia tarvitaan jotain mekkoa peittämään naisen vartalon kaunein osa (lantionkaaret)?
Ne on hieman kuin Spanxit, silottaa ongelmakohtia ja ulkonäkö tuntuu naisesta kivemmalta?
Muut vaatteet on keinokuituja nykyään. Urheiluvaatteissa sentään vähän puuvillaakin. Collareiden alle sopii villahousuja. Hupparin hupun voi vetää päähänsä jos sisätilassa vetää kylmästi.
Mä olen luovuttanut. Suomen talvessa ei viitsi tyylikästä eurooppalaista pukeutumista enää edes yrittää.
Vierailija kirjoitti:
Joo. Trikoot on salille. En pystyisi kulkemaan julkisesti niissä, vaikka hyvät sääret ja peba onkin.
Ihmettelen myös, miksi trikoita pitävät ihmiset, jotka ovat selkeästi viettäneet elämänsä treenaamatta.
Otan osaa. Sulla on selvästi hyvin vaikeaa.
Luulevat että se on sportrista ja trendikästä tasonsa nostoa kun toisessa kädessä on Ozempic-tötsä ja toisessa BicMac-hampurilainen.
Minulle mekko on juhlavaate enkä omista mitään kauluspaitoja. Miksi pukeutuisin arkena johonkin epäkäytännölliseen juhlavaatteeseen tai tälläytyisin johonkin kauluspaitoihin, kun ne ei ole yhtään oma juttu?
Burka-puolue vainoaa naisia. Milloin se persujen huntulaki tulee? Odineilla oli jo 612-marssilla valkoiset kortsut päässä. Sultan?
Eivät välitä miltä näyttävät. Heille riittää että on mukavat vaatteet päällä.
Leggingsit on hyväpyllyisellä ja hoikalla naisella seksyt.