Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Harrastatko talvilajeja? T: tylsämutsi

Vierailija
06.01.2026 |

Harrastan liikuntaa (CF, juoksu), mutta en mitään talvilajia. En ole koskaan harrastanut, edes vähän höntsäämällä, pl. pakolliset kouluhiihdot ja -luistelut.

Ei tämä ole aiemmin ollut itselleni edes ongelma, kun ei kukaan kaverikaan ole lasketellut, lautaillut, hiihtänyt tai luistellut.

Mies on taas tehnyt näitä kaikkia penskasta tähän päivään. Joko seurassa pelaten, tai vähintään aktiivisesti kavereidensa kanssa. Mm. aina niillä ollut "jätkien Alppi/Norjan reissut" kerran talveen.

Nyt molemmat lapset on sen verran vanhoja, että nämä jutut alkaa heitäkin kiinnostaa. Viime vkl ja tänään olivat koko porukalla paikallisessa rinnekeskuksessa opettelemassa lautailemaan iskän johdolla, loppuviikosta tarkoitus mennä hiihtämään ja luistelemaan. Ensi talvelle on esitetty perheen yhteistä lumireissua pohjoiseen. 

Sinänsä aivan mahtavaa, että touhuavat keskenään ja olisihan se varmaan ihana lähteä vaikka Leville. Jos vaan osaisi jotain tehdäkin! 

Onko muita, jotka eivät 35-vuotiaana suomalaisena pysy pystyssä/osaa/uskalla mitään perus talvilajia?

Olenko ainoa "tylsämutsi"...tai en ole, sen tiedän...mutta onko muilla sitten miehet myös samanlaisia, vai koetteko samanlaista hämmennystä aktiiviukkojen rinnalla...? 😃

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luistelen ja hiihdän. Mies touhuaa enemmänkin, just tuli mäestä poikien kanssa. 
 

Vierailija
2/2 |
06.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäis varmaan mennä johonkin aikuisten hiihtokouluun itsekin.

-Eri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kaksi