Tonttivuokran 400 % korotus
Tuhannen neliön omakotitalotontin vuosivuokra nousi kerralla 400 eurosta 2000 euroon. Koko talon arvo täällä noin 120 000, eikä mene silläkään hinnalla todennäköiseti kaupaksi. Uusi vuosivuokra on kahden kuukauden nettoeläke. Nyt on sormi suussa.
Kommentit (42)
Ole onnellinen kun vuokra on ollut kymmeniä vuosia halpa.
On nämä häikäilemättömiä nämä vuokrien korotukset. Tarkoitus on ilmeisesti häätää köyhät vanhukset ja perilliset pois omakotitaloista.
Näin just käy kun vuokrasopimus päättyy ja uusi alkaa. Sopimukset on pitkiä ja jos ei nousuun varaudu säästämällä on pulassa jonain päivänä. Näissähän päätös on yksipuolinen eikä neuvotteluvaraa ole eikä tule. Pystytkö mitenkään tienaamaan tuon vuokran verran vuodessa? Vaikka käsitöillä, pihatöillä ym?
Voi kuitenkin miettiä, että miten omakotitaloasujalla raha on noin tiukassa, että ei löydy 1600 euroa esim. talon korjauksiin, joita taatusti myös tulee.
Se tontti olisi pitänyt ostaaa kun oli alhainen vuokra nyt se maksaa kolme kertaa enemmän
Sen siitä saa, kun ostaa talon tai asunnon vuokratontilla. Ole onnellinen, kun olet saanut nauttia todella halvasta tonttivuokrasta tähän asti. Kuukaudelle jaettuna tuo uusi vuokra on kuitenkin vain 167 euroa. Ei todellakaan ole paha!
Vierailija kirjoitti:
On nämä häikäilemättömiä nämä vuokrien korotukset. Tarkoitus on ilmeisesti häätää köyhät vanhukset ja perilliset pois omakotitaloista.
Tarkoitus on se, että nämä muka-köyhät maksavat asumisestaan käyvän hinnan sen sijaan, että muiden pitää maksaa heidän alihinnoitellut tonttinsa.
Ja se yllätti sut kuin talvi autoilijan konsanaan?
Meillä sama edessä muutaman vuoden päästä. Voi olla, ettei 400 % edes riitä. Tampereella asutaan, ja täällä suurin osa on käytännössä vuokratontteja eli ei ole edes mahdollisuutta ostaa omaksi.
Toistaiseksi pärjätään, kun ollaan töissä, mutta mitäs jos jää työttömäksi tai eläkkeelle, niin on se monta tonnia vuokraa joka ikinen vuosi aikamoinen rasite taloudelle.
Vierailija kirjoitti:
Laita sormi peppuun ja sitten takaisin suuhun.
Kas näin🐒👈 👉🐒
Vierailija kirjoitti:
On nämä häikäilemättömiä nämä vuokrien korotukset. Tarkoitus on ilmeisesti häätää köyhät vanhukset ja perilliset pois omakotitaloista.
Kapitalismiin kuuluva omaisuuden uusjako meneillään.
Vierailija kirjoitti:
Voi kuitenkin miettiä, että miten omakotitaloasujalla raha on noin tiukassa, että ei löydy 1600 euroa esim. talon korjauksiin, joita taatusti myös tulee.
Mitäs jos se 1600e vuodessa on jo varattu niihin korjauksiin?
Kaverilla tuli tontin vuokra-aika 50 vuotta täyteen ja kaupunki kysyi tylysti, ostatko tonttisi hintaan 65000€ vai vietkö mökkisi pois. Vuokrauksen jatkaminen ei ollut enää mahdollista.
Tämä on tällainen yhteiskunnallinen ongelma, että vanhukset ovat tottuneet liian hyvään elintasoon, vaikka vanhana pitäisi ymmärtää myydä se oma vanha iso omakotitalo ja muuttaa yksiöön tai kaksioon tai vanhainkotiin. Tämä on monelle vanhukselle käsittämättömän vaikeaa. Jätetään perikunnalle esim. 150 neliötä rojua täynnä oleva talo.
Eli on vuosikymmenet nautittu lähes ilmaisesta tontista. Miksi muiden kuntalaisten pitäisi tukea tuollaista?
Kuka hullu asuu talossa jossa tontti ei ole oma?
Tervetuloa tälle vuosikymmelle. Suomalaisella kotitaloudella oli 1970-luvulla käytettävissään 50 rahaa, sillä on nyt yli 130, kun summat esitetään vertailukelpoisesti.
Täällä pienemmillä kylillä on kyllä kiva kun okt-tontit maksaa 2€ neliö. Järven rannasta 5€ neliö.
400 € on toki halvempi kuin monella kiinteistövero. Mutta on kova korotus.