" Vetöääkö" muovilattia enemmän pölyä puoleensa kuin esim. laminaatti?
Edellisessä asunnossa oli laminaattilattia, ja imuroin noin kerran viikossa.
Nyt tässä asunnossa on muovia, ja joka toinen päivä pitäs imuroida jos haluaisin että ei ois niin pölystä..
Vaaleampi tämä lattia tietysti on, taitavat vain näkyä paremmin ku tummassa laminaatissa? Onpa ärsyttävää..
Kommentit (4)
Varsinkin vanhoihin muovimattoihin pöly tuntuu oikein jämähtävän. Ero parkettiin ja laminaattiin verrattuna kuin yöllä ja päivällä.
Muuten ei lattiamateriaalilla liene väliä, sillä johonkinhan ne pölyt jokatapauksessa menevät. On muovi ainakin helpompi puhdistaa kuin laminaatti.
(Itselläni vaalea muovi ja joka päivä pitää imuroida!)
Eikä kerää pölyä mitenkään ihmeellisesti. Nyt eläinten (kaksi kissaa ja koira) karvanlähtöaikaan löytyy pöly- & karvapalleroita lähinnä huonekalujen alta ja nurkista, mutta kerta viikossa imurointia riittää kyllä.
laminaatti on todella sähköinen. Ainakin meillä, on jotain halpaa (?) ja todella muovisen oloista. Varmaan pintakäsittelyllä voi vaikuttaa tuohon.
Joku kivilattia ei anakaan ole sähköinen.