Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eikös yksineläjä saa helposti joulun ruuat 50-70 eurolla?

Vierailija
21.12.2025 |

Mitä mieltä?

Kommentit (33)

Vierailija
21/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko mainostaa: Blossa Glögg glögiviini lähikaupasta. Aivan taivaallista. 

Vierailija
22/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinaiseen jouluruokaan itsellä ei mene yhtään euroa. Aattona vanhempien luona syön ja joulupäivänä käyn isovanhempien luona syömässä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maggisbekkikset Airflyerissä. Neljä annosta hinta noin 8e riippuen Maggiksesta.

Aamun Smoothiet Blenderistä 4 annosta noin 6e.

Eli kaikki yhteensä 13e

Vierailija
24/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kinkkuun ja loheen menee jo 40 €.

 

Kypsä pikkukinkku 1 kg n. 8e

Lohi 1 kg n. 9e

 

Vierailija
25/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Maggisbekkikset Airflyerissä. Neljä annosta hinta noin 8e riippuen Maggiksesta.

Aamun Smoothiet Blenderistä 4 annosta noin 6e.

Eli kaikki yhteensä 13e

 

AIRFRYER

Vierailija
26/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, aika vähällä loppujen lopuksi saa ruoat muutamaksi päiväksi. 

Pienet laatikot 3e/kpl eli peruna, porkkana, lanttu = 9e. 
salaattia = 8e
Jos haluaa lihaa, niin pikkusiivu valmista kinkkua/kalkkunaa = 10e. 
Omenat = 3e

Mandariinit 3e
Joulutorttulevyt ja luumuhillo = 5e

Ruislimppu = 4e

Puuroriisi ja maito = 5e

Pipareita = 5e

Rosollia =3e

Glögi = 3e

Suklaita = 5e


60e, josta voi säästää herkkujen osalta ja korvata vaikka niitä hedelmillä tai muilla kasviksilla tai kalalla. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

7 kilon kinkku 7*7 on 49 

2 maksalaatikkoa *2  on 7,5 euroa 

2 leipää  on 4 euroa 

4 maitoa 4 euroa 

Perunoita 5 kiloa on 5 euroa 

Sinappia 3 euroa 

Porkkanaa 2 kiloa on 2 euroa 

Savukala 10 euroa 

Kalaa 12 euroa 

Piparijutut plus joulutorttujutut 10 euroa 

Hedelmät 10 euroa 

Tässä osa 

 

Vierailija
28/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienpanimo-oluisiin menee jo satanen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

7 kilon kinkku 7*7 on 49 

2 maksalaatikkoa *2  on 7,5 euroa 

2 leipää  on 4 euroa 

4 maitoa 4 euroa 

Perunoita 5 kiloa on 5 euroa 

Sinappia 3 euroa 

Porkkanaa 2 kiloa on 2 euroa 

Savukala 10 euroa 

Kalaa 12 euroa 

Piparijutut plus joulutorttujutut 10 euroa 

Hedelmät 10 euroa 

Tässä osa 

 

Yksineläjälle 7kg kinkku?? Pikemminkin 700g, joka riittääkin uuteen vuoteen asti

Vierailija
30/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin juuri tarjouksesta karjalanpaistilihat aatolle, kilo maksoi 5,99e. Oikeasti. Kotona perunat ja juurekset, nekin alesta. Saadaan siis perheen jouluateria ja aamun riisipuurot kympillä :) 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lohi on  kallista ja myrkyllistä, kyllä tuolla rahalla saa esim. kaupan valintatiskiltä ostettua pienenkin määrän monenlaista herkkua, kun ei tarvitse suuria määriä ruokaa yhdelle.

Vierailija
32/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tietenkin, mitä haluaa syödä ja pitääkö tuohon mahtua juomatkin, jos niitä on tarkoitus ostaa. Itse yksineläjänä saisin tuolla budjetilla ehkä kolmen päivän ruoat ja pullon jotain kyykkyviiniä. 

Ruoka maksaa nykyään törkeän paljon ja hinnat nousevat edelleen. Tänään juuri kävin kaupassa ja ruukkusalaatti, jota yleensä ostan, maksoi 1,89 e (viimeksi hinta oli vielä 1,79) ja voipaketti 3,89 e (viimeksi oli 3,69). Eihän nuo yksittäin näytä pahalta, mutta kun näitä vastaavia nousuja on joka kauppakerralla, niistä kertyy äkkiä monta euroa lisää ostosten kokonaissummaan. 

Että jollei kaapeissa juuri mitään ole valmiina ja haluaa jotain muutakin kuin vähän kinkkua ja laatikoita, ei tuo 50-70 e riitä edes joulun pyhiksi, saati koko viikon ruokiin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/33 |
21.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos asuisin yksin en varmaan tekisi perinteisiä jouluruokia kotona, suurin osa resepteistä on tarkoitettu isommalle porukalle joten olisi lähes pakko ostaa osa valmiina. Ei voi paistaa 300 gramman kinkkua eikä kannata tehdä 2 dl annosta lanttulaatikkoa. Sen sijaan kävisin kerran tai kaksi ravintolassa syömässä jouluruokia ja tekisin itse jotain muuta hyvää ruokaa jouluna, vaikkapa ankanrintaa ja pommes anna.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yhdeksän