Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En ymmärrä puhetta että 8 miljardin F-35 kaupat olisi jotenkin iso juttu. Marin törsäsi tuollaisen yhdellä tekstiviestillä Uniperin kanssa.

Vierailija
08.12.2025 |

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/presidentti-stubb-yhdysvaltoihin-su…

Helsingissäkin laitetaan miljardi tuosta vain johonkin kevyen liikenteen siltaan. Kun kyse on maanpuolustuksesta niin tuollainen summahan on aivan naurettavan pieni Suomessa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tappiollista Uniperia tuettiin paljon suuremmalla summalla Saksan toimesta.

Vierailija
2/5 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingin punavihreet on kuulemma pistäneet menemään jotain 2 miljardia eri ratikkaprojekteihin pelkästään, ja tuskin tuhlailu tuohonkaan loppuu. Ennen ylijäämäinen talous on saatu velkaantumaan helsingissäkin, joten hieno saavutus anni ja muut punatuhlarit /s

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annan sulle yhtälön Ap:

Suomi+Nato= Trumpilta pitää ostaa Nato-aseet tästä ikuisuuteen siivulla joka vuotisesta bkt:sta. Tämä ase-lasku on taatusti isompi kuin joku hiton Uniper. Tai Kreikka-laina.

Ja minne ne joka vuosi ostettavat aseet edes laitetaan, kuten aina Suomessa ennenkin on tehty eli kasataan varuskuntiin ruostumaan ja osan hinkkaa varusmiehet loppuun.

Vierailija
4/5 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän Marin niitä Uniper-kauppoja tehnyt. Uniper hankittiin vuonna 2018.

Vierailija
5/5 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uniperista hankittiin enemmistöomistus  Rinne/Marin  hallituksen ollessa  vallassa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi