Vieläkö lääkäriksi -n50
Kuinka kauan menee diplomi- insinööriltä kouluttautua lääkäriksi? Tulisiko han diplomi- insinööreille joka valmistunut 2012 vielä hyväksi lukuja fys+ Kemi+ Mat aineista jotka tosin meillä teekkareilla paljon edistyneemmille tasolla yleisestikin.
Millaista on opiskella lääkäriksi? Olen työskennellyt pääosin englanniksi joten voisin myös opiskella englanniksi
n50, diplomi- insinööri
Kommentit (11)
Haluatko olla nuorempien opiskelijoiden höylättävänä?
Laske montako työvuotta olisi edessä. Ei monta.
Vierailija kirjoitti:
Laske montako työvuotta olisi edessä. Ei monta.
Meinaatko?
Minimi 5 vuotta ja sillä pääsee työskentelemään terveyskeskukseen. Työuraa parhaimmassa tapauskessa vajaa 15 vuotta.
Aikamoista höykytystä harjoittelut ja ekat vuodet, kannattaa harkita jaksaisitko.
Koulutus kestää 6 vuotta. Et sinä niin paljoa hyväksilukuja tekniikan opinnoista saa, että opinnot olisi merkittävästi lyhyemmät.
Vierailija kirjoitti:
Koulutus kestää 6 vuotta. Et sinä niin paljoa hyväksilukuja tekniikan opinnoista saa, että opinnot olisi merkittävästi lyhyemmät.
Ja koulutuksessa on paljon pakollisia harjoituskursseja, joita järjestetään kalenterin mukaan. Ei voi pysty oikomaan, kuten joissakin koulutusohjelmissa.
Sinähän olet jo dibbel-incelnööri.
Pysy siinä loput työurastasi.
Mikäs siinä, jos ala kiinnostaa. Hae lääkikseen ja katso kuinka käy. Pohjakoulutuksestasi ja elämänkokemuksesta on hyötyä! Vielä ehdit töitäkin tehdä ennen eläkeikää ja moni jatkaa sen jälkeenkin osa-aikatyössä.
Lääkäreistä on huutava pula, töitä saat varmasti. Kannattaa huomioida, että julkisella meno on sitten sen mukaista. Kaikki aika ja energia humahtaa töihin, aikapaine työssä on kova. Moni tekee osa-aikaa jo alusta alkaen, yksityisvastaanotto siihen sivuun, se on omalle terveydelle parasta.
Ei muuta kun hakemaan! Jos pääset sisään niin voit sitten päättää menetkö. Työura tietysti lyhyempi mutta tekeehän moni lääkäri 70+ vuotiaana vielä töitä osa-aikaisesti ainakin ja toisaalta nuoremmallakin voi työura katketa erinäisistä syistä. Tsemppiä!
Unohda