Ylilääkäri irtisanoutui, koska ei kestänyt hyvinvointialueen toimintaa - puhuu nyt suunsa puhtaaksi
Muonion terveyskeskuksen ylilääkäri Teemu Taulavuori on irtisanoutunut protestiksi Lapin hyvinvointialueen suunnitelmille, joissa lakkautettaisiin useita vuodeosastoja ja supistettaisiin päivystyksiä. Hänen mukaansa keskittäminen heikentäisi perusterveydenhuoltoa merkittävästi, erityisesti pitkien välimatkojen Lapissa. Taulavuori on puhunut suunnitelmia vastaan julkisesti, vaikka hyvinvointialue on kieltänyt henkilöstöä kommentoimasta medialle.
Hän kertoo, että lähipalvelujen heikentäminen voi johtaa tilanteisiin, joissa kiireellistä hoitoa ei saada riittävän nopeasti, ja nostaa esiin oman perheensä kokemuksen hätätilanteen arvioinnista. Taulavuori vaatii suunnitelmiin lisää harkintaa ja varoittaa, että nopea keskittäminen voi vahingoittaa syrjäseutujen palveluja pysyvästi.
Kommentit (12)
Hyvä kun iso-palkkaisetkin avaa suunsa epäkohdista.
Heppu voisi reflektoida säästötarvetta omaan palkkapussiinsa ja lääkärin palkkaan muissa Suomen verrokkimaissa kuten Puolassa, Romaniassa, Unkarissa, Bulgariassa, Slovakiassa ja Baltian maissa.
Aivan! Ongelma itse sanoo, että ongelma on kaikki muut.
Vierailija kirjoitti:
Heppu voisi reflektoida säästötarvetta omaan palkkapussiinsa ja lääkärin palkkaan muissa Suomen verrokkimaissa kuten Puolassa, Romaniassa, Unkarissa, Bulgariassa, Slovakiassa ja Baltian maissa.
Aivan! Ongelma itse sanoo, että ongelma on kaikki muut.
Teki rohkean teon avaamalla suunsa todellisesta epäkohdasta, jopa kriisiytymisestä.
Etelässäkin välimatkat. Pappoja kuskataan taksilla sairaalasta kotiin. Yksi taksikuski kuulosti kivalta.
Vaihtoi työpaikkaa ja kehitteli siitä hyvän tarinan.
Vierailija kirjoitti:
Heppu voisi reflektoida...sössönsössön söö.
Toivottavasti et itse joudu ikinä hoitojonoon, pikku niljake.
Niin. Koittakaapa nyt ihmiset alkaa ottamaan itse vastuuta hyvinvoinnistanne, terveydestänne JA siitä, ettette joudu onnettomuuksiin. Nämä asiat eivät ole mitään rakettitiedettä yksikään.
Ja koittakaa ymmärtää että pharman, lääkäreiden ja lääketeollisuuden sekä liitännäisten budjetin lisääminen EI tuo lisää terveyttä vaan:
1. terveelliset elintavat,
2. ennaltehkäisy,
3. liikunta,
4. stressin välttely,
5. hyvinvointiin keskittyminen.
SOTE on pelkkä katastrofipalvelu, joka aiheuttaa itse onnettomuutensa.
Kyllä lappalaiset voivat ajaa 497km päivystykseen, vaikka ruottalaisille 40km on liikaa ja heille pitää olla oma sairaala.
Minusta Lapissa voitaisiin kieltäytyä hoitamasta muiden alueiden kansalaisia. Helsinkiläinen voi varsin hyvin mennä katkenneen reisiluunsa kanssa kotopuolen terveyskeskukseen, miksi hänen pitäisi päästä lasketteluonnettomuuden jälkeen hoitoon Lapissa? Vaikka oma hyvinvointialue korvaa taloudelliset kustannukset, joutuu lappilaiset jonottamaan pitkiä aikoja muiden hyvinvointialueiden lomalaisten takia.
Vierailija kirjoitti:
Tää on vihreiden unelma, joka käy todeksi
Milloinkas perskoiskokkareista on vihreitä tullut?
Tää on vihreiden unelma, joka käy todeksi