Tarkistetaanko kaupassa tavallisen pankkikortin saldo?
Kommentit (19)
Vierailija:
Olisiko jotain 200 euroa?
Ostin vähän päälle satasella ja tarkisti.
TAVALLISELLA PANKKIKORTILLA VAIKKA TILI TULISI MAANANTAINA???
nauroin kun kyseinen huoltamo laitto 6.5e oston katevarauksena. mitä se kertoo yrityksestä
Siis isommissa ostoksissa kone tarkistaa onko rahaa. Ostele pikkuostoksia useammasta paikasta jos noin tiukkaa tekee. Äläkä päästä enää yhtä tiukille tilannetta uudestaan.
Vierailija:
TAVALLISELLA PANKKIKORTILLA VAIKKA TILI TULISI MAANANTAINA???
Itse vilkaisen tilitietoni aina laskuja maksaessani ja usein siellä eivät näy äskettäin tehdyt ruoka yms. ostokset sen enempää maksettuina kuin katevarauksinakaan, vaikka summat ovat useinkin 100 euron tietämissä. Ja joskus tosiaan on sitten jotain parin euron katevarauksia jostain pikkukaupoista.
Voin kertoa että kortista riippuen 100 eurosta ylöspäin kone itse tarkastaa onko katetta. Ei siis mitään saldoja nähdä.
Ja että S-marketissa 20 ¿ raja tuohon? Enpä usko.
Mulla menny usein tili nollille,kun olen joutunut maksamaan kortilla vaikka miten isot ostokset.
Mä oon ainakin ostellut tilini yli acbc:llä, prismoissa, s-marketeissa ja koskaan ei oo jääny ostokset saamatta, ja on ollut yli sen 20. Bullshittiä. Visaelectronillahan ei saa mitään, mutta mulla on tavallinen kultakortti.
Juuri tulen Prismasta, maksoin 110 euron ostokset Sammon pankkikortilla. Eipä näy katevarausta.
Vierailija:
saldon tarkistusraja on yleensä 150 visa electronilla kate varataan summasta riippumatta aina, siis tarkistetaan vaan kate, ei nähdä paljon tilillä on
vaikka ostat miten pienellä summalla. Suurimmassa osassa paikoista voi ostaa katteettomalla. Yleinen automaattinen tarkistus on n 168 e eli markka-aikaan oli 1000 mk. 50 e on raja jolloin henk tod kysytään.
jotkut kaupat tarkistavat, esim. itse en kerran saanut 5 euron ostosta, kun tilillä ei ollut rahaa ja jossakin kaupassa voi ostaa vaikka 150 euroa ilman että tilillä olisi yhtään mitään. AIka vähän niitä kauppoja on, joissa tarkistetaan. Jollakin huoltoasemalla ja R-kioskilla olen tainnut itse törmätä asiaan.
meidän lähikiskalla tarkistavan että tilillä on katetta
Muutaman kerran tuli nolo tilanne, kun kate ei riittänytkään. Nyt olen sitten olosuhteiden pakosta joutunut käyttämään Visa Electronia, ei ole ainakaan tilinylitysongelmia. Käyn joka päivä tarkistamassa saldon.
Itsekin tulin harrastaneeksi vähän turhan usein tuota, no ostetaan jo tänään, vaikka rahaa tulee vasta parin päivän päästä. Ei ollut oikein kestävää politiikkaa.
Kyllä, nykyiset kassajärjestelmät mahdollistavat JOKAISEN pankkikorttiostoksen yhteydessä katevarauksen! Eli on kaupan omista sovituista säännöistä kiinni milloin se tehdään.
Kuitenkin yli 150 euron ostoksista kone tekee sen automaattisesti.
Mennyttä aikaa on vuoden 2008 alusta se, että voisi missään ostaa ilman katevarausta!
Eli alkakaa vaan opettelmaan elämään varojenne mukaan, kohta ei enään onnistu tehdä tyhjältä tililtä ostoksia!
että s-marketissa tarkastetaan 20eurosta tilin kate. Varmaa tietoa koska olen itse s-marketissa töissä.
vanhat järjestelmät eivät lue pankkia mutta uudemmat kylläkin, esim. Ikea tarkistaa aina, eikä sille kassamyyjä mitään voi, se on automaatio.
Ennenhän sitä saattoi höyläillä vaikka kuinka yli tilinsä, mutta ei se enää ole niin.
Nyt kun kortit siirtyvät siruaikaan, niin automaatiotkin lisääntyvät.
Olisiko jotain 200 euroa?