Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan teistä työllistynyt esimerkiksi liiketalouden tutkinnolla tai sen osalla, jonka opiskelua työkkäri minulle ehdottaa?

Vierailija
26.11.2025 |

Kysymys on osoitettu erityisesti alanvaihtajille.

Tässähän on se hyvä, että koulutuksen yhteydessä on työssäoppimispaikka, jonne voi myöhemmin työllistyä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto

Vierailija
2/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan tuntemani joka tollaisen liiketalouden puolen työvoimapoliittisen koulutuksen on käynyt, ei ole työllistynyt. 

Pari putkiasentajaksi tai sähköasentajaksi tvp opiskellutta miestä on työllistynyt alalle, mutta heillä on jo ollut aiempaa kokemusta rakennusalasta. Naisista kukaan ei ole päässyt töihin ko aloille, mutta eräs hitsaajaksi työvoimapoliittisessa opiskellut pääsi töihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama jankutus jatkuu. Senku jäät sohvalle piereksimään ja litkimään kaljaa. Life goals vai mitä. 

Me on tällä palstalla nähty sulta aika monta saman aiheen aloitusta joten eiköhän se riitä jo. 

Vierailija
4/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

moni lähihoitaja joka työkkäristä pakotettu alalle, saa vain pätkätöitä ja selan paskaksi. mieti tarkkaan.

kauppaan pääsee töihin ehkä? mutta pääsee myös ilman koulutusta.

Vierailija
5/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liiketalouden puolen opinnoissa on parikin ikävää puolta. Ensinnäkin työt vähenevät koko ajan, koska automaatio ja tekoäly vähentää työvoiman tarvetta todella paljon. Toisaalta, samoista näpyttelypaikoista on kilpailemassa niin merkonomeja, tradenomeja kuin jopa kauppatieteiden maistereita. Merkonomit ovat valitettavasti pahnan pohjimmaisia tuossa kilpailussa, jopa yksinkertaisista töistä puhuttaessa. 

Aiemmin varma työllistyminen oli hoitoalalla, mut nyt valmistuu lähihoitajia kortistoon. Sähkäriksi tai putkariksi kannattaa opiskella jos on mies, parin vuoden päästä lienee jo nousukausi ja pääsee töihin valmistuttua. Naisia ei aloille puheista huolimatta kelpuuteta (pl iskän firmaan tai muuten suhteilla).

Vierailija
6/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen työllistynyt, ja useat samaan aikaa opiskelleet ovat myös työllistäneet. Kaikki olimme alanvaihtajia. Aiempaa koulutusta ja työkokemusta oli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En työllistynyt ja työkkärissa ne sanoi että eivät maksa tukia jos jatkan opikelua.

Vierailija
8/8 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suoritin 1-2 osiota yhden virallisesti ja toiseen ei harjoittelupaikka oikein osunut. Ainakin meidän kurssilta yhden tiedän saaneen oppisopimuspaikan ja pari on työllistynyt kauppoihin. Oma vanha ala kun on merkittävästi parempaa palkkaa maksava, niin haen lähinnä niitä paikkoja. Oppi kyllä tukee vahvasti työtäni. Oli myös avartavaa opiskella ja oppia pitkästä aikaa uutta. Myös henkisesti oli todella mukavaa olla koulutuksessa kotona olon sijaan. Suosittelen. Et sä siinä mitään menetäkään, jos käyt koulua työttömyyskorvauksella. Uskon myös siihen, että CV näyttää paremmalta, kun on tehnyt jotain "ei mitään" sijaan. Olen itse 55+  

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yksi