Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

JUURI NYT: Näin asuntolainallesi käy, jos sota syttyy: Uskallan sanoa

Vierailija
26.11.2025 |

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f2ca9caf-b58e-46be-ae20-c59a84eed005

Jaahas, äsken oli tämä uusinta JUURI NYT. Ei ole sitten tuoretta tavaraa tälle aamulle?

 

Ja kenelläköhän mahtaa olla päällimmäisenä murheena sotatilanteessa ja rintamalle joutuessa asuntolaina?

Toisaalta:

"OP:n rahoituksesta vastaava johtaja Laura Hakamies kertoi Iltalehden jutussa viime viikolla, että lainasopimukset jatkuvat poikkeustilassa lähtökohtaisesti ennallaan.

Mikäli jotain epätavallista ja ennalta-arvaamatonta lainan hoitoedellytyksiin vaikuttavaa tapahtuisi, pankki pyrkisi yhdessä asiakkaan kanssa löytämään molempien etujen mukaisia ratkaisuja, kuten muissakin elämäntilanteen muutoksissa, hän sanoi."

Eli sota ei ole sellaisenaan mikään peruste lainanmaksujen lykkäämisille, edes asepalveluksessa olevalle?

Siis jos viranomaiset eivät erikseen asiasta määrää?

Taitaa kuitenkin pankkien intressit olla etusijalla tässäkin tilanteessa?

 

Vaan onpahan erikoinen juttu, kun aletaan puhumaan sodasta, ja samaan syssyyn 300e:n suojaosuuksista !

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pankin intressi on se että asunto jää tälle puolelle itärajaa, ja on se varmaan asukkaankin etu.

Vierailija
2/3 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja taas jankkausketju asiasta syntymässä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Asevelvollisuuteen kuuluu myös liikekannallepanon aikainen palvelus, Kelasta kerrotaan.

Kelan mukaan sotilasavustusta maksetaan normaalisäännösten mukaan, ellei valmiuslain mukaisia rajoituksia oteta käyttöön.

Valmiuslain mukaisilla toimilla tuen määrää voidaan alentaa tai sen maksaminen keskeyttää.

Sotilasavustukseen kuuluvaa asumisavustusta myönnetään esimerkiksi vuokran, vastikkeiden ja asuntolainan korkojen maksamiseen."

Kela vastaa niinkuin vain Kela osaa:

Eli sotatilanteessa niitä avustuksia ei välttämättä makseta. Ja ei makseta muutenkaan, jos puoliso on töissä ja tienaa edes jonkin verran?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yhdeksän