HS: Keskituloinen tienaa Suomessa runsaat 3600 euroa
Ei täällä Suomessa onneksi ihan köyhiä olla. 😊
https://www.hs.fi/talous/art-2000011646373.html
"Miehillä mediaaniansio oli 3884 euroa ja naisilla 3373 euroa kuukaudessa. Mediaaniansio tarkoittaa sitä, että puolet palkansaajista ansaitsee sitä vähemmän ja toinen puolikas sitä enemmän.
Luvussa ovat mukana kokoaikaisten palkansaajien kokonaisansiot.
Parhaiten palkattu kymmenys ansaitsi 6115 euroa kuukaudessa ja matalapalkkaisin kymmenys alle 2477 euroa kuukaudessa."
" Kun tuloja tarkastellaan koulutuksen perusteella, korkeimmat mediaaniansiot olivat tutkijakoulutusasteen suorittaneilla. Heidän mediaanitulonsa olivat 5685 euroa kuukaudessa.
Ylemmän korkeakouluasteen tutkinnon suorittaneiden mediaaniansiot olivat 4880 euroa kuukaudessa ja alemman korkeakouluasteen suorittaneilla 3779 euroa kuukaudessa.
Näissä ryhmissä korkeimmat ansiot olivat tietojenkäsittelyn ja tietoliikenteen alan tutkinnon suorittaneilla. Pienimmät ansiot olivat kasvatusalojen sekä humanististen ja taidealojen tutkinnon suorittaneilla.
Alimman korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden mediaanitienestit ylsivät 3726 euroon kuukaudessa."
Kommentit (9)
Ei uskoisi, niin paljon jengi piheilee... Kyllä tuolla palkalla jo pitäisi ihan mukavasti elelemään...
Vierailija kirjoitti:
Onko tuo brutto vai nettopalkka?
Aina palkkatilastoissa käytetään bruttopalkkoja.
Ja tässä ei sitten tosiaan ole mukana osa-aikatyöläiset, vaan se tarkastele pelkästään kokoaikaisia.
Jos mukana olisi osa-aikaisetkin, mediaani olisi matalampi.
No eipä ole kummoinen palkkataso Suomessa. Millainen eläke tuosta kertyy?
Vierailija kirjoitti:
Ei uskoisi, niin paljon jengi piheilee... Kyllä tuolla palkalla jo pitäisi ihan mukavasti elelemään...
No suurin osa niistä pihistelijöistä voipi olla osa-aikatyöntekijöitä, joita tuo palkkatilasto ei edes tarkastele. Se koskee vain kokoaikatyöläisiä ja heidän palkkatasoaan.
Ja köyhin kymmenen prosenttia tienaa 2400 tai alle.
Vierailija kirjoitti:
Ja köyhin kymmenen prosenttia tienaa 2400 tai alle.
90% suomalaisista on ok tulot
Vierailija kirjoitti:
Ja köyhin kymmenen prosenttia tienaa 2400 tai alle.
Joo, niin niistä kokoaikaisista edelleen.
Jos laskettaisiin myös osa-aikatyöläiset mukaan, se alimman desiilin yläraja tippuisi reilusti alemmas.
Ihan ok palkka 3600€. Puolet suomalaisista palkansaajista siis tienaa enemmän kuin tuon.