Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joku voitti lotossa lähes miljardi dollaria Yhdysvalloissa

Vierailija
16.11.2025 |

Yhdysvalloissa lottoaja voitti lähes miljardi dollaria Mega Millions -lottopelissä perjantaina paikallista aikaa.

980 miljoonan dollarin voitto meni Georgian osavaltiossa asuvalle pelaajalle, kerrotaan lottopelin sivuilla. Voittajan nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen.

Voittaja voi joko jakaa voitonmaksun niin, että voittorahoja maksetaan hänelle vuosittain 30 vuoden ajan, tai hän voi valita 452 miljoonan dollarin kertamaksun. Molemmissa tapauksissa voitoista maksetaan vielä verot.

Perjantain potti on Yhdysvaltain lottohistorian 14. suurin voitto. Kaikkien aikojen suurin voitto, reilun 2 miljardin dollarin potti, pelattiin Powerball-lotossa vuonna 2022.



Tuosta jutusta tuli kaksi asiaa mieleen.

2. Onko riittävän iso veroprosentti (46%)?

5. Olisiko tuokin voittosumma pitänyt jakaa 1000, niin jokainen voittaja olisi saanut 452 000 dollaria, joka on ihan mukava summa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ottaisin mielelläni parin-kolmen miljoonan kuukausirahan kolmeksikymmeneksi vuodeksi. Mutta entä jos lottofirma meneekin konkkaan?

Vierailija
2/5 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse nostaisin sen rahan mikä jäisi verojen jälkeen (300 miljoonaa?) ja hommaisin kunnon talon. Sitten voisi pyörittää vaikka hyväntekeväisyyttä, siis itse, niin tietäisi minne rahat menee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis voitti 980 miljoonaa, mutta saa siitä vain 452 miljoonaa miinus verot? Millä logiikalla hän voitti lähes miljardin? 

Vierailija
4/5 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi voitto olisi pitänyt jakaa niille jotka ri voittanut? Onko ap kommunisti?

Vierailija
5/5 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se totta, että noin suuret voitot on vähän hassuja. Suomessakin voitaisiin jakaa voitot niin, että miljoona olisi suurin voitto, ja loput 100 000/naama seuraaville. Olisi hyvä jo valtion talouden ja kulutuksen kannalta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kolme