Asuntoosi voi tietämättäsi muuttaa haamuasukas näin se on mahdollista Kotikuntalaista löytyy kummallinen porsaanreikä. Asuntoosi voi tie
Asuntoosi voi tietämättäsi muuttaa haamuasukas näin se on mahdollista
Kotikuntalaista löytyy kummallinen porsaanreikä. Asuntoosi voi tietämättäsi muuttaa sinulle tuntematon ihminen. Asiantuntija kertoo, miten tämä on mahdollista.
Kommentit (4)
Minulle kävi aikoinaan vähän samanlainen tapaus. Vuokrasin yksiöni naiselle, joka haki asumistukea. Hakemusta ei hyväksytty, koska asunnossa oli kirjoilla joku haamuasukas ja Kela katsoi heidän olevan avoliitossa.
Soitin isännötsijälle asiasta, joka ei tiennyt asiasta mitään. Soitin sitten muistaakseni väestörekisteriin oikaistakseni asian. Sekään ei riittänyt, vaan piti tehdä jonkinlainen kirjallinen selvitys, että haamuasukas saatiin pois kirjoilta ja vuokralainen sai asumistukensa.
Toisen kerran vuokralaiseni jätti vuokransa maksamatta ja hylkäsi asunnon. Häntäkään ei saanut pois taloyhtiön kirjoilta kuin käräjäoikeuden kautta.
Voi estää sen, että joku muuttaisi omaan asuntoon, pyytämällä sitä sähköpostilla oliko se nyt väestörekisteristä. Pitää siis lähettää mailia, ei ole mitään kaavaketta, jonka täyttämällä sen voisi estää. Selvitin kerran, kun yksi henkilö oli tietämättä muuttanut kirjat luokseni.
Mun vuokralainen muutti ulkomaille, mutta jätti osoitteeni asuntooni. No lopulta kehoituksesta ilmoitti itse ettei asu asunnossa enää.
Tämähän on ihan kiinnostava, harmi ettei tuota pääse lukemaan, ehkä aloittaja laittaa tänne tiivistettynä olennaisimmat lauseet?