Pullo ja korkki maksavat yhteensä 2,10 euroa. Pullo on 2 euroa kalliimpi kuin korkki. Kuinka paljon korkki maksaa?
Päivän hauska älytesti!
Miten vastaat?
Myönnetään, pieleen meni eli tyhmä olen! Eli mieti hetki!
Kommentit (91)
paljon maksaa pullon valmistus? Raaka-aine, tehdas jne
Tämähän oli ihan hauska. Äkkiseltään hämäävän yksinkertainen, mutta väärin, jos niin ajattelee.
Olisin sanonut 10 senttiä. Eli näköjään avainsana on "kalliimpi".
Onhan nollaa euroa enemmän kaikki ns
kalliimpi
Miksei korkki voi olla 10snt, pullo 2 euroa enemmän
Korkki ei maksanut alun kahdeksatta senttiäkään.
Pullo ei maksa mitään jos sen varastaa
+alv +kuljetus +viherverot +kauppiaan kate =13,99e
Vierailija kirjoitti:
Pullo ei maksa mitään jos sen varastaa
matemaattinen tehtävä: jos rahtihameeseen mahtuu 80 pulloa, paljonko säästää?
Nyt sitten kokoomuksen ja persujen kanssa laskemaan Orpon Turun tunnin junan kannattavuutta.
Kysyykö siis kaupan myyjä asiakkaalta, että ostaako pullon korkin kanssa vai ilman?