Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Joskus historiassa, tästä on todiste museossa englannissa

Vierailija
31.10.2025 |

Etelämantereella pistettiin vauvat yhteen keskenään. nämä vauvat tekivät solmuja naruun ja jokainen solmu tarkoitti jotain tiettyä numeroa tai kirjainta. solmut alkoivat näyttää niin rankalta tekstiltä pohjois-mantereella asustaville ihmisille että siitä syntyi sota joka keskeytti tuon lankakirjoittelun.

Nämä langat missä on solmuja niin ovat lontoossa museossa.

Syy miksi näitä solmuja ei olla tuhottu vaikka englannin kruunun nykyinen verilinja tai kuningas monarkia oli syyllinen tähän sotaan lankakirjoituksen rankkuudesta on siinä että etelämanner on vaarallinen ja vähän tutkittu paikka ja jotain muuta mutta en osaa tuoda sitä ulos mitä ajattelen.

Mitä tapahtuisi jos jätettäisiin vauvat keskenään vaikka viikoksi johonkin turvallisesti vauvoille suunniteltuun tilaan missä olisi vesilähde ja kaakaopapuja ruokana?.... tietenkin niin että olisi pelkkä vauvoja samassa paikassa vaikka viikon tai kaksi, näin ollaan todella tehty historiassa

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla