Ropo Capital, kokemuksia?
Onko antaa risuja vai ruusuja tälle perintätoimistolle?
Kommentit (10)
Tuskin kukaan perintäfirmoille ruusuja antaa. Vetävät vain välistä. Myös toimeksiantajalta. Valtaosa nykyajan liiketoiminnasta tuntuu olevan vain kaikenlaista välivetoa ja kiskontaa. Esimerkiksi autokoulutkin, joissa mielivaltaisesti hylätääb suorituksia. Koko yhteiskunta yhtä petosta ja valhetta nykyisin.
Taitaa olla hyvä keino lypsää rahaa ihmisiltä omiin taskuihin.
Sain karhun sähkölaskusta eikä sitä voinut sitten edes maksaa.
Paska firma, saanut huomautuksia toiminnastaan. Energiyhtiöt käyttää tätä firmaa ja lähettivät perintäkirjeitä ennen kuin perintälain mukaan edes olisi saanut huomauttaa siitä maksullisesti. Jos maksat liian vähän lähettävät jopa kahden euron vajaasta maksusta 45 euron perintäkirjeen. Vähävaraisena olet aivan kusessa näiden kanssa. Jostain syystä laittavat myös e-laskuna perinnän vaikka asiakas ei ole tehnyt edes sopimusta heidän kanssaan. Miten voi tulla pankkiin e-lasku firmalta, josta et ole tehnyt e-laskusopimusta.
Vierailija kirjoitti:
Tuskin kukaan perintäfirmoille ruusuja antaa. Vetävät vain välistä. Myös toimeksiantajalta. Valtaosa nykyajan liiketoiminnasta tuntuu olevan vain kaikenlaista välivetoa ja kiskontaa. Esimerkiksi autokoulutkin, joissa mielivaltaisesti hylätääb suorituksia. Koko yhteiskunta yhtä petosta ja valhetta nykyisin.
Kun itselle pitää saada hyvinvointia muista välittämättä, niin tälläistä se on meno nykyään.
tämä firma kokeilee kaikkea mahdollista missä näkee vain porsaanreiän. Voivat jaksaa toimintaansa kunnes joku valittaa jos jaksaa koska ihminen joka on ajettu nurkkaan ei jaksa ja lopettaa vasta sitten. Moraalitonta toimintaa.
Lähettää laittomasti maksumuistutuksia ja vielä laskuista jotka on jo.maksettu. Tästä firmasta kannattaa ilmoittaa AVI:n valvovalle viranomaiselle!
Pohde lähettää laskun suoraan perintäfirmalle, jos maksua ei maksettu, vaikka Posti ei olisi koskaan edes jakanut laskua. Ei siis mitään muistutuslaskua Pohteelta. Onkohan tämä edes laillista? Näin on käynyt nyt jo muutaman kerran. Pohde sanoo vain, että ei ole heidän vikansa ja potilas joutuu maksamaan perintäkulut. Olen niin täynnä tätä.
Saitko laskun?