Join ikkunassa teetä tänään kuuden aikaan. Vastapäisen kerrostalon iäkäs pariskunta
tuli autolla kaupasta. Mies on herrasmies, avaa aina auton oven rouvalleen. Rouva astuu ulos autosta, mies laittaa oven kiinni, kiertää auton taakse ja ottaa tavaratilasta ostokset, laskee ne maahan rouvan viereen. Sen jälkeen mies ajaa auton talliin. Lopuksi pariskunta lähtee yhdessä kävelemään sisään, mies ostoksia kantaen. Heillä oli tänään molemmilla pitkä villakangastakki, miehellä musta ja rouvalla laivastonsininen. Ostoskassit olivat Stockmannin.
Kommentit (11)
Minuakin harmittaa ettei minulla ole omaa elämää.
Minullakin tuli joka kerta vesistön siltaa jalan ylittäessäni mieleen joko hypätä siihen vesistöön tai heittää salkkuni sinne.
En vielä tehnyt kumpaakaan.
Mitä tämä tällainen arvottaminen on, että mies on vain mies, mutta nainen on rouva?
Vastapäisessä kerrostalossa 58 ikkunaa tällä puolella joka näkyy minun ikkunaani, jossa juon teetä iltaisin. Oletan että ainakin yksi niistä kuuluu huoneistoon jossa iäkäs pariskunta asuu. On ilmeistä, että pariskunta on varakas. Aivan varmasti heillä on läpitalonhuoneisto, vähintään kolme huonetta ja keittiö, isolla olohuoneella. Itse asiassa... minusta tuntuu että tiedän mikä heidän ikkunansa on. Se on kaikista tyylikkäin. Vanhan roosan sävyiset sivuverhot näyttävät olevan silkkiä, ja viime joulukuussa ikkunaan ilmestyi pienistä kristallihelmistä valmistettu lumitähtikoriste, joka hohkasi hillittyä, himmeää hopeanväristä valoa. Olin nähnyt sellaisia Stockmannilla. Olen varma että juuri tuon ikkunan takana iäkäs pariskunta elää tyylikästä elämäänsä. Hillittyä, harmonista, perinteitä kunnioittavaa ja sivistynyttä.
En uskonut että koskaan sanoisin tätä kenellekään mutta sinun kannattaisi katsella mieluummin vaikka tosi-TV:tä
Vierailija kirjoitti:
En uskonut että koskaan sanoisin tätä kenellekään mutta sinun kannattaisi katsella mieluummin vaikka tosi-TV:tä
Niinhän se katseleekin 😂
Joku yrittää esittää toista henkilöä saadakseen sen toisen vaikuttamaan kerrostalokyylältä..
Tämä kyllä täyttää naapurikyyläyksen tunnusmerkit kevyesti.
Mitäpä tuo ketään haittaa kuitenkaan. Mihinkä sitä silmänsä panisi.
Ainahan me altistustaan katseille, kun kotoa lähdemme. Ja ihminen on sellainen, että helposti rakentaa mielikuvia ihan vain sen näkemänsä perusteella.
Vierailija kirjoitti:
Joku yrittää esittää toista henkilöä saadakseen sen toisen vaikuttamaan kerrostalokyylältä..
No se toinen tosiaan on kyylä, jos käyttäytyy noin.
Joskus kuvittelen että jompikumpi heistä pudottaa huomaamattaan kotiavaimensa kadulle kun he tekevät lähtöä ostoksille. He istuutuisivat autoon, ensin rouva, sitten mies ja ajaisivat tiehensä. Olisin ainoa joka olisi nähnyt sen. Pukisinko kiiruusti takin ylleni, työntäisinkö jalkani talvilenkkareihin ja menisinkö kadulle ja ottaisinko avaimen? Menisinkö tutkimaan heidän kotiaan, heidän elämäänsä siksi aikaa kun he ovat poissa? Pariskunnan ostosreissut kestävät aina puolitoista tuntia, joskus kauemminkin. Olen ajatellut että he käyvät lisäksi syömässä tai ehkä nauttimassa kakkukahvit Fazerin kahvilassa. En tiedä heidän sukunimeään enkä löytäisi heidän asuntoaan vastapäisestä kerrostalosta. Mutta jos tietäisin, tekisinkö sen? En tietenkään. En tietenkään tekisi. Mutta tällaisia joskus ajattelen kun juon teetä ikkunassa.