Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Emmaljunga scooter vs. Brio race

14.04.2007 |

Tästäkin aiheesta varmasti useasti keskusteltu, mutta kysynpä nyt vielä, jos joku viitsisi kertoa kokemuksia. Ollaan siis hommaamassa Emmaljungan yhdistelmien rinnalle kevyempiä, pieneen tilaan meneviä rattaita. Matkarattaita emme huoli, koska renkaat on oltava kunnolliset, jotka kulkevat hiekassa, sorassa jne. Kertookaapa kokemuksia, jos omistatte jommat kummat näistä rattaista. Tällaisia havainotaja teimme, kun kävimme katsomassa kyseisiä rattaita: Scootereissa kuomu on huomattavasti parempi kuin racessa. Brioissa taas on teleskooppiaisa, joka meidän pitkälle miehelle tuntui paremmalta työntää ja toisaalta tulevaisuudessa seisomalaudan kanssa saattaisi olla parempi vaihtoehto. Turun seudulla myös Brioista tuntuu helpommin saavan sen värin, jonka haluuaa. Scootereiden saaminen myyjän mukaan vaikeaa ja värinä tulee ilmeisesti mitä sattuu. Ja tietysti suositut värit menevät kuumille kiville. Nytkin kaupassa olleet neljät rattaat eivät meitä värinsä puolesta houkutelleet. Emmaljungan yhdistelmiin olemme olleet tyytyväisiä ja osakseen siksi Emmaljunga houkkuttelisi nytkin. Mutta toisaalta olisi kiva kokeilla Briojakin. Kylläpä tuntuu päätöksen teko vaikealta ;o)



Kehukaa ja kertokaa miinukset kokemuksienne mukaan. Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii vastata.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli pientä vertailua on tullut tehtyä.



- Racet menevät kasattuina pienempään tilaan, joskin Scootteritkin kyllä aika pieneksi. Lisäksi Racessa kasauslukko, joka lukitsee rattaat automaattisesti kasaan laitettaessa. Hyvä nostella autoon kun paketti ei leviä

- Scootterit topatummat ja muhkeammat, Racet hieman riisutumman oloiset, Scoottereissa parempi jalkapeite (lisävaruste molemmissa)

- Makuuasennon pitäisi olla molemmissa samanlainen (135 astetta), mutta minusta tuntuu että Scoottereissa se olisi hieman enemmän makaava

- Itse tykkään ehdottomasti teleskooppiaisasta enemmän, ja mm. seisomalaudan kanssa ainakin tällaiselle 170 cm:lle työntäjälle parempi kuin teleskooppi

- Perusrenkaista en osaa sanoa, mutta Racet saa monista paikoista ostettua ilmakumeilla muutaman kympin lisähintaan. Voin kyllä kehua niitä! Vaihdoimme kerran renkaita ystäväni kanssa ja leveillä ilmakennoilla nuo Racet kulkivat aika tahmeasti, ilmarenkailla melkein itsestään. (Emmaljungalla ei pieniä ilmakumirenkaita, nuo Brion renkaat käyvät mutta maksavat noin satasen verran)



Scoottereiden ulkonäkö ja värit miellyttävät kyllä enemmän, mutta kerrankin tämä äiti valitsi rattaat puhtaasti toimivuuden perusteella. Joskus mietin josko ostaisin Scootterit ja myisin nuo Racet Scoottereiden renkailla pois, mutta jäisin todella kaipaamaan teleskooppiaisaa ja hieman pienempää kokoa. (Meillä nuo Racet ovat autossa matkarattaina alle 2-vuotiaalla, ja muutenkin usein arkikäytössä kun vain oma kuopus kyydissä.)

Vierailija
2/4 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teutonian Timmyt?



Itse en tykämnnyt Racesta kun oli jotenkin niin avoin. Scooterit pyörähti meillä mutta isot rohjakkeet jotenkin. Timmyt sitten hommasin ja olen tyytyväinen. Erityisesti eroaa edellisistä paremmalla makuuasennolla ja aukeavalla turvakaarella (meillä ainakin jää pojalla kengät kiinni scootereissa ja ponyissä)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saman asian kanssa pähkäilen minäkin, etenkin Timmyistä kaipailen lisää kokemuksia?

Vierailija
4/4 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä olleet nuo race rattaat viime syksystä käytössä. Ostaessamme pohdimme myös noiden kolmen merkin välillä ja racet olivat ehdottomat juuri siroutensa ja keveytensä vuoksi. Scooterit ja Timmyt olivat mielestäni huomattavasti isommat ja kömpelömmät, eivät myöskään mene läheskään niin näppärästi pieneen tilaan kuin nuo Racet. Race rattaiden selkänoja menee nykyisin muistaakseni 155 asteen kulmaan ja meillä tyttö nukkunut niissä päiväunet 10 kk iästä lähtien. Mitään moitittavaa en löydä. Olen todella tyytyväinen myytyäni isot raskaat yhdistelmät pois. Raceja parempia ja kevyempiä rattaita saa hakea.