Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tämä työmalli ei nosta suomea

Vierailija
06.10.2025 |

Meillä melkein kolmasosa henkilökunnasta nostaa palkkansa päälle tukia, koska palkka ei riitä elämiseen.

Lisäksi valtaosa nostaa tukia enemmän, mitä he maksavat palkastaan veroja, joten tuloverokin on tässä onnistuttu muuttamaan negatiiviseksi.

Nyt neuvotellaan yhden lisän poistamisesta, joka siirtäisi vielä useamman tukien piiriin.

Myös toukokuussa tullut uusi sopimus, joka muutti ensimmäisen sairauspäivän palkattomaksi, kasvattaa tukien nostamista.

Täällä odotetaan kauhun sekaisin tuntein näitä mahdollisia pyhälisien poistoja, tämän jälkeen arviolta puolet koko suuresta henkilökunnasta joutuisi nostamaan tukia.

Osa ei ehkä muista, että suuret massa työskentelevät matalapalkka-aloilla ja usein hoetaan vaikkapa miljonäärien kohdalla sitä, kun heitä on niin vähän, niin heidän verojen tai sääntöjen muuttaminen ei auta mitään.

Niin eli kun täällä on ne suuret massa ja kun ne kaikki muutetaan tässä pikkuhiljaa veronmaksajista tukien nostajiksi, eli tuloverot muuttuvat epäsuorasti negatiivisiksi, se on nykyisen hyvinvointivaltion loppu ja se tie on jo alkanut ja etenee kovaa vauhtia.

Ja mitä tehdään? Tilannetta viedään vielä lisää ja lisää juuri tähän huonoon suuntaan!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Plutokratiassa mennään suuryritysten etu edellä. Ek teki ihan hiton "hienon" hallitusohjelman.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi