Vaikuttaako sähkön hinta ruuanlaittoosi?
Itse ainakin en tee lämmintä ruokaa silloin kun sähkö on kallista.
Kommentit (40)
Ei. Talossa on sähkölämmitys eli uunin lämpö ei mene hukkaan. Kesällä sähkö on niin halpaa ettei sillä ole väliä.
Eipä tuo sähkö ole ollut kuin n 5cnt/kwh syyskuussa. Mitä sitä pihtaamaan
Ei vaikuta mitenkään ruoanlaittoon. Syödä pitää.
Ei vaikuta. Sähkön hinta on sama tunnista toiseen. Elämä on valintoja.
Teen sapuskat puuhellalla, leivinuunissa, nuotiolla tai savustimella.
Ei vaikuta. Ruuan laitto on niin pieni osa kulutusta ettei sitä huomaa ja toiseksi mulla on kiinteä hinta joka halvempi kuin pörssisähkö kun laskee koko vuoden kulutuksen.
Ei edes silloin, kun maksoi pahimmillaan 1€/kWh. Sähkösaunaa en raaskinut lämmittää aivan kalleimpaan aikaan.
En edes tiedä, mikä on sähkön hinta. Ei ole merkitystä minulle.
parin kuukauden välein 22-23 euron kulutus lasku. Joten en ajattele sähkön hintaa keittäessäni määräaikaisella sähkösopparilla.
Yksinasuvana on helppo siirtää paljon sähköä kuluttavat kotityöt halvemmille tunneille. Yöllä en kuitenkaan tee kotiaskareita.
Ei vaikuta ruuanlaittoon eikä muuhunkaan sähkön käyttöön. Siinä tapauksessa saattaisi vaikuttaa, jos asunnossani olisi sähkölämmitys.
Vältän lämpimiä ruokia kalleimmilla tunneilla (mikro on ok jos lämmittää tähteet tai valmisruuan), aifrayerissa kun on semikallista ja jos halpaa, uunissa tai liedellä. Onneksi lapset on jo omillaan ja nyt, kun en käy töissä, on helppo katsoa, mihin kohtaan sähkönkäyttönsä ajoittaa..
Vierailija kirjoitti:
Ei vaikuta. Ruuan laitto on niin pieni osa kulutusta ettei sitä huomaa ja toiseksi mulla on kiinteä hinta joka halvempi kuin pörssisähkö kun laskee koko vuoden kulutuksen.
Minulla oli vuoden keskihinta omasta käytöstä 5,3 c kwh. Tuskin tuolla hinnalla sopparia saa
Pörssisähkö ollut niin halpaa jo yli 2 vuotta, että kokkaan milloin lystää.
Kaasulla kokkaa, niin ihan sama mitä maksaa. Uuni on sähkö.
Eipä juuri, vain silloin, kun hinta on yli 50 senttiä. Jos hinta on alle 20 senttiä, niin korkeintaan siten, etten teekään tänään uuniruokaa vaan vasta huomenna, tai seen ruoan tuntia aiemmin tai myöhemmin. Sama juttu pyykinpesun kanssa.
Näkökyky hämärtyy helposti, mutta sitten pitää muistaa, että ihan sama, maksaako ruoan teko 10 senttiä enemmän vai vähemmän.
Ei, kesällä kokkailen ulkona ja syksystä kevääseen leivinuunilla samalla kun lämmitän taloa.
Vierailija kirjoitti:
Yksinasuvana on helppo siirtää paljon sähköä kuluttavat kotityöt halvemmille tunneille. Yöllä en kuitenkaan tee kotiaskareita.
Enpä jaksa moista puljaamista. Mikään kotityö ei mitenkään merkkittävään suurta määrää sähköä vaadi.
t. yksinasuva
No en laita pulled porkia 5 tunniksi uuniin jos hinta on korkealla vaan teen paistinpannulla/kattilassa jotain nopeaa ruokaa tai otan pakkasesta ja lämmitän mikrossa.
Eli hyvin vähän, vain pientä arjen organisointia