Joko olette aloittaneet lintujen talviruokinnan?
Eilen alko tintit ja varpuset parveilla tossa ruokintapaikan ympärillä. Tänään laition sitten jyviä pyttyyn. Hyvin näyttää kelpaavan.
Kommentit (7)
Jenkeissä näytetään syöttävän ympäri vuoden.
Eilen myöskin bongasin tintin talvipesänsä liepeillä (on tehnyt sinne kolmena keväänä poikasetkin) parvekkeellani ja tänään juoksi oravakin kerrostalon ulkoseinää ylös alas, minä näin sen 7. kerroksesta käsin ja ylemmäs vielä kiipesi :o Ruokkisin mielelläni mutta tulee niin kova sotku ja muitakin naakkoja ym. lintuja samoille apajille niin vähän ikävää naapureidenkin kannalta
Vierailija kirjoitti:
Ei lintuja saa ruokkia ennen kuin maassa on pysyvä lumipeite, ja jos aloittaa, on jatkettava sitä kevääseen asti. Lumettomana aikana linnut löytävät ruokansa luonnosta itse.
Mä oon aina alottanu heti kun tulevat ruokintapaikalle pyörimään. Ja lopettanu ruokinnan keväällä kun lumet on pihalta sulaneet.
En todella. Hyönteisiä pörrää ilmassa, maassa on matoja, kuoriaisia, marjoja ja siemeniä parhaimmillaan. Puhdasta ruokaa.
Kaupasta ostetuista ei tiedä koskaan mitä p...skaa niihin on laitettu (Linnunruoka on bisnes jolla tehdään rahaa. Sitä ei myydä siksi että firmat tykkäävät linnuista) joten sitä syötän mahdollisimman lyhyen ajan. Pahimmat pakkaset ja ne linnut jotka pakkasiin on jääneet. Nyt linnut tekevät vielä muuttopäätöksiä enkä aio vihjata että talveksi kannattaisi jäädä.
Odottelen että menee pysyvästi nollan kieppeille, kyllä ne vielä pärjää. Tahtovat syksyllä tulla ikkunoista kurkistelemaan kun muistavat missä niitä jyviä on aiemmin löytynyt.
Ei lintuja saa ruokkia ennen kuin maassa on pysyvä lumipeite, ja jos aloittaa, on jatkettava sitä kevääseen asti. Lumettomana aikana linnut löytävät ruokansa luonnosta itse.