Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokopäivätyön palkkataso ja toimeentulotuki

Vierailija
19.09.2025 |

Järkytyin kun olen palaamassa äitiysloman jälkeen töihin. Edellinen määräaikainen työsuhde päättyi ja joudun hakemaan uutta työtä. En voi opiskella loppuun tutkintoani nyt kun jäin yksinhuoltajaksi eikä opintotukikuukausia enää ole.

Etsin mitä tahansa päivätyötä lapsen takia, olen 35 v ja ulkomailla töissä olin 12 v. Kokemusta löytyy kaikkea taloushallinnon tehtävistä kioskinmyyjäksi lastenhoitajasta siivotaan jne. 

Kaikki työpaikat mitä olen hakenut ja mihin kokemukseni ja koulutus sopivat ovat sellaisia joissa palkka bruttona 2100 e kk tai max 2300 e kk! Siitä jää verojen jälkeen sen verran vähän että vaikka lasken elatustuen ja lapsilisän joudun hakemaan toimeentulotukea. 

Miten nämä palkat ovat menneet näin alas Suomessa? Asumme Helsingissä vuokralla kaksiossa lähiössä Ara asunnossa vuokra 970 e kk vesimaksun kanssa. Olen hakenut halvempia asuntoja mutta meillä ei ole muuttoapua joten siihen pitää varata muuttofirman verran ( 3krs ilman hissiä).

Onko nämä palkat olleet näin huonoja aina vain laskeneet? Maassa jossa olin töissä oli huomattavasti halvempi hintataso ja nettopalkkani oli asiakaspalvelutyössä 1900 e kk vaikka sekin palkka oli huono sielläpäin.

Miten ihmeessä täällä on tarkoitus tulla perheellisenä toimeen näillä palkoilla ja miksi täällä näkee jutyuja että palkat ovat Suomessa liian korkeat?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sen alan työtä jota opiskelin ( sosionomi) ei ole päivätyötä nyt ainakaan  pk seudulla. Lapsen takia ei onnistu vuorotyö vielä pitkään aikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kahdeksan