Suosittele oikeasti toimivaa puutarhatonttua
Kommentit (17)
Voisit Jani Mäkelälle tarjota töitä, kun ressukka ei työllisty mihinkään parin vuoden päästä. Parta vain valkoiseksi ja piippa päähän pihatuijan viereen seisomaan. Täydellinen tonttu - myös habitukseltaan.
https://share.google/images/EkkO3WdrezcnjaQyZ
Mulla on tommonen...
Juljus kirjoitti:
https://share.google/images/EkkO3WdrezcnjaQyZ
Mulla on tommonen...
Komea on. Sopiiko tuo myös parvekkeelle, jos ei ole omaa puutarhaa?
Persuihin siirtynyt.... Pituuskin on sopivan lyhyt.
Antti Lindtmann. Tekee nassetervehdyksiäkin.
Vierailija kirjoitti:
Juljus kirjoitti:
https://share.google/images/EkkO3WdrezcnjaQyZ
Mulla on tommonen...
Komea on. Sopiiko tuo myös parvekkeelle, jos ei ole omaa puutarhaa?
Ehdottomasti.
Valitettavasti kohdalleni on osunut vain väärin toimivia puutarhatonttuja.
Ai sellaista, joka viipaloi, vatkaa, kuorii, vaahdottaa, imuroi jääkaapin takaa ja vaihtaa palovaroittimen patterit?
Eikun se olikin kotitonttu.
Jani... kesäparran kanssa tämä maailman tyhmin ilmestys on ilmiselvä tonttu.
Sullot vain puutarhaan polvia myöten.
Hmmm...Riippuu kait hieman siitä tarkoituksesta; Jos haluat, että tonttu tuottaa iloa niin valitse joku söpö tms.
Jos haluat pelotella/ pitää naapurit loitolla, valitse mahdollisimman ruma. Ja hanki niitä vielä monta...
Vierailija kirjoitti:
Amelie-elokuvassa oli sellainen matkusteleva puutarhatonttu.
Tämä on ihana, kuten koko elokuvakin🥰
Orpo lapanen ja maissilapsi ovat oikein sopivia. Vähän ne hyytyy talvella mutta oikeasti kuinka vähän sä olet puutarhassa talvella? Näitä tonttuja ei tarvitse erikseen koristella halloveeniksi. Ota nyt edes toinen saat vuoden kaljat kaupan päälle.
Laitat ilmoituksen: Palvelukseen halutaan puutarhatonttu. Työtehtäviisi kuuluu nurmikon leikkuu, lumen luonti, haravointi, etanoiden karkoitus, naapurille ja ohikulkijoille irvistely, lintulaudalle ruuan laittaminen ja muut puutarha-alan tehtävät. Puutarhatonttuilukokemusta ja -koulutusta vaaditaan. Palkka tonttualan TES.
Sellainen nurmikolle sammunut puutarhatonttu mille voi laittaa kukkia peppuun.
Amelie-elokuvassa oli sellainen matkusteleva puutarhatonttu.