Minkälainen paikka on kalajoki?
Se kylpylä lähinnä kiinnostaa ja hotelli myös. Minkälaisia ravintoloita/ harrastusmahdollisuuksia/ tekemistä lapsille?
Kommentit (5)
Se kylpylä ei kummoinen ollut (elleivät ole remontoineet käyntini jälkeen).
aivan mahtava paikka! siellä on kylpylä, lasten joku puuhamaan tyylinen paikka ja ravintoloita joka lähtöön on kala ravintolaa ja liharavintolaa, pitzeriaa ym. Tosi mahtavat hiekkasärkät. Tykkäsin olla siä tosi paljon. Tosin meillä ei ollu lapsia Mutta varmasti lapsille löytyy tekemistä. Sinne haluan mäkin viä uudestaan.
Ainakin tällaiselle sisämaan asukille ne rannat olivat upeat. Sattui tosin sellainen kelikin, että läähätettiin helteessä reilu viikko (ei valitettu). Tosiaan oli kuin jossain Espanjassa... paitsi kieli oli tutumpaa.
Eihän siellä Kalajoella ole kummoisempia ostospaikkoja tai harrastemahdollisuuksia kuin muuallakaan Suomessa, mutta jos sitä merenrantaa ja dyynejä arvostat niin matkaan vain! Nähtävyyksistä en ottanut edes selvää, lasten ja miehen kanssa reissatessa riitti meri, ranta, mökki ja iltaisin grillihetki.
Ruokapaikat ihan kelvollisia (Tapion tupa) ja majoitus.
Majoitusta on todella vaikea saada enää kesällä, joten varaukset kannattaa tehdä hyvissä ajoin.
Kesällä, varsinkin heinäkuussa, on sellainen fiilis kuin olisi jossain paljon etelämmässä. Suosittelen!