Porkkana tuoreena raasteena vai keitettynä? Itse suosin raastetta, koska keittäessä osa vitamiineista katoaa.
Kommentit (10)
Päinvastoin, vitamiinit imeytyvät paremmin, kun porkkanat on kypsennetty.
En ymmärrä ihmisjoukkoja, jotka syövät porkkanaa.
Porkkanaraaste, puolukka ja appelsiini 👍👍👍
Syön sekä raakana että kypsennettynä. Kypsennystavat vaihtelee keittämisestä paistamiseen höyryttämiseen ja uunissa laittamiseen.
Maistuu molemmin tavoin. Hyvä vihannes ja halpakin.
Ostan sen juurespaketin jossa on paloina monenlaista, keitän perunoiden kera. Maistuu mulle niin.
Ei kumpaakaan sellaisenaan.
Raasteena sämpylöissä, kypsennettynä padoissa, kastikkeissa, keitoissa ja wokeissa lähes päivittäin
Raasteesta en jostain syystä tykkää, mutta raakana syön sellaisenasn suoraan kasvimaasta. Kypsennetty maistuu, paahdan uunissa tai grillaan sekä kesäkeiton seassa. Höyrytetyistä en tykkää.
T: kotitarve porkkanankasvattaja
Tuoreina pureskelen, tekee hyvää hampaille.
Jos vitamiineista välittää, niin on yhdentekevää onko kypsennettynä vai raakana, oleellista on, että seassa on rasvaa (että beetakaroteeni imeytyy kunnolla).
Itse en niin välitä raasteesta, vaan syön raakoja porkkanoita lähinnä dippivihanneksina. Kypsennettynä käytän melkein joka ruokaan.