Lestadiolaisilla on oma aksentti :)
Jos ei ulkonäöstä muuten huomaa L-positiivisuutta, viimeistään sitten puhetyylistä.
En sano tätä solvatakseni mutta hymyilyttää se kuitenkin. Herttaista toisaalta. Onhan se niin, että tiiviissä yhteisössä muotoutuu ajan kuluessa yhteisiä tapoja. Aksentti lienee yksi tällainen.
Kommentit (14)
Jos ryhmä naisia juttelee samalla murteella, lestadiolaiset erottuvat murteen puhujista omalla puhetyylillään. Tämä on tietysti karkea yleistys, ei voi toki sanoa että kaikki lestadiolaiset puhuvat tällä aksentilla.
ap
siellä alueella varmasti enimmistö asuukin joten voit sitä kautte yhistää sen lestadiolaisiin. ja kylllähän sen äkkiä huomaa siitäkin että kirosanoja ei puheessa ole ja yleensä puhe ei ole haukkuvaa. en tällä tarkoita sitä että ei-vl haukkuisivat mutta ainakin itse haluan lestadiolaisena ja muutenkin olla puhumatta paskaa muista.
Puhetyyli on ihan omanlaisensa, enkä tarkoita murretta. Se on just niinku ap sanoi, sen vaan erottaa. Aika monet kailottaa hirmu suurella äänellä ja monet varsinki vl-myyjät (naiset) on sellasia alentuvia ja jotenkin koko ajan anteeksipyytäviä. Ei millään pahalla kuitenkaan.
Joo ja niillä on niitä omia sanoja ja sanontoja, kuten " voi raato!" jne...
Kiroilu, toisten haukkuminen, erilaiset sanonnat jne. eivät ole tunnusmerkkejä tässä aksentissa.
Sen vaan tunnistaa kun kuulee. Ihan muutama päivä sitten tuli tällainen tilanne eteen, että ei sen kummemmin tullut mieleen että " tuossapa on lestadiolainen" , mutta kun hän alkoi puhua, oli asia enemmän kuin selvä! Ja mitäpä sitä, tämäkin nainen mukava, asiallinen ihminen olipa lestadiolainen tai ei. Mutta jotenkin vaan oli niin hupaisa huomio, että pitihän siitä aloitus laittaa.
ap
Pistävä ja terävä ' s' -äänne on ainakin tyypillistä heille, samoin semmoinen hieman nariseva ja valittavan kuuloinen puhetapa.
lässy-aksentti, aikoinaan oli yks luokkatoveri lesta joka puhui silleen lässy- aksentilla, ja Halpahallissa oli kerran kaks lestanaista ostamassa lapsilleen kenkiä ja puhuivat justiinsa samalla lässy aksentilla kuin se silloinen koulukaveri. Siitä puhetyylistä minä ne lestaksi arvasinkin ja toisella oli maha pystyssä vaikka eivät olleet kovin paljon päälle kahdenkymmenen.
Mulla oli Oulussa pari lestakaveria ja ne sano kokoaika voi raato.. heehee. Sit oli niillä muitaki vastaavia sanoja mitä muualla ei kuule. En nyt muista enää.
vl:iä.
Myös mieheni, joka on minun kauttani n. 10 vuotta sitten ensimmäisiä kertoja tutustunut kys. ihmisiin on sitä mieltä, että tuo puhetyyli on selkeä merkki kys. uskonnosta.
mutta tuota raato sanaa tosiaan tulee toisinaan käytettyä.
Mutta ehkä sitä ei omissapiireissä huomaa.
T: vl
Oulun murteelle käännetyssä Aku Ankassa Aku huutaa " Voi raato!" , että oisko se kumminkin enemmän Oulun murretta?
Ja kyllä ainakin täällä kunnassa, jossa on ollut vuosia Suomen suurin (suurimpia) syntyvyys, on oppinut tunnistamaan vl:t helposti jo ihan ulkonäöltä (mutta myös puhetyylistä).
kyselee utelias