Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MIksi Suomi taantuu? Meidän pitää pystyä myöntämään, etteivät kaikki oppilaat ole lahjakkaita, mutta osa on. Koulun täytyy olla heille myös

Vierailija
11.08.2025 |

Lahjakkuus on Suomessa tabu. Kun uutisissa puhutaan oppilaista, niin huomio on aina heikosti pärjäävissä. Lahjakkaista ei puhu kukaan, eikä meillä siksi toteudu tasa-arvo kouluissa.

Kun Helsingin yliopiston kasvatustieteen professori Kirsi Tirri sanoo tämän, hän hiukan kiihtyy.

Lahjakkaille  tulee  antaa haasteita eikä mennä heikompien ja häiriköiden tahtiin.

Koulushoppailu on kannatettavaa. Kuka lapsosensa haluaa huonoon ja heikon oppilasaineksen kouluun`? 

 

Lyyli-täti

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taantuman syy on rekryfirmat ja rekrykonsultit. Ovat pistäneet omat tuttunsa ja sukulaisensa töihin ja oikeat osaajat ovat työttöminä.

Vierailija
2/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaislasten PISA tulos laskee eli siinäkin sosialistinen tasa-arvo toteutuu. Kaikista tulee yhtä huonoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeiston mielestä huonot oppilaat voivat olla vaikka katuojassa eikä opettajien harmina kouluissa. Minun mielestäni yksikään älyllisesti vajaa ei ansaitse verovaroin kustannettua perusopetusta. Jos sinusta ei ole työhön tulevaisuudessa, miksi sinua pitäisi päivähoitaa koulussa veronmaksajien (=työssäkäyvien) rahoilla. Ei riitä rahat tähän

Vierailija
4/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi taantuman syistä on liian nuoret esimiehet. Tällöin tiimiin voidaan palkata vain esimiestä nuorempia ja vähemmän koulutettuja ihmisiä.

Vierailija
5/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi taantuu, kun työpaikkoja on vähän, työmarkkinat ovat mullistuksissa tekoälyn vuoksi, rahat menevät muualle (kyllä me tiedämme, mihin ne menevät). Rahoilla maksetaan julkiset menot. 

Tottakai lahjakkaita oppilaita tulee arvostaa, mutta täällä ei saa olla "liian lahjakas".  Luokat tasapäistetään ja häiriköt saavat riehua, kun opettajilta on viety valta. 

Lama-aikana kannattaa opiskella.

Vierailija
6/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulussa pitää lahjakkaat erottaa omiin luokkiin tyhmemmästä aineksesta. Nyt koko vuosiluokka tyhmennetään, kun mennään yksikertaisemipen tahdissa vaikka parhailla, paremmat geenit saneilla, olisi  potentiaalia vaikka mihin.

 

Professori on täysin oikeassa. Mutta tästä ei saa puhua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Koulut tasapäistävät ja opettajien valta on liikaa. Kun lapsen naama ei miellytä, niin pistetään pienluokalle.

Vierailija
8/8 |
11.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huvittavaa kun vanhemmat täällä aina mesoaa, kuinka heidän lahjakkaat lapsensa ovat niin omatoimisia ja tekevät läksynsä yksin ekaluokalta alkaen, muuttavat kotoa 16-vuotiaana käydäkseen eliittikoulua eri paikkakunnilla ja ovat muutenkin kaikessa mitä mainioimpia. Muita lapsia haukkuvat, jos nämä eivät heti osaa ja opi. 

Mutta samaan aikaan nämä lahjakkaat lapset eivät pärjääkään koulussa, jos opettaja keskittyy liikaa huonompiin oppilaisiin. Yht'äkkiä ollaankin vailla huomiota ja vaativampia lisätehtäviä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kolme