Koneellinen jäähdytys pakolliseksi kaikkiin kerrostaloihin
Ympäristöministeriön nykyisessä asetuksessa uuden rakennuksen energiatehokkuudesta säädetään, että esimerkiksi uusissa asuinkerros- ja rivitaloissa kesäkuukausina sisälämpötila saa laskennallisesti ylittää 27 astetta enintään 150 astetunnin verran. Astetunnit lasketaan kertomalla tuntimäärä rajalämpötilan ylittävien asteiden määrällä.
Sisälämpötilan ylärajaa aiotaan tiukentaa, ja sisälämpötilan jäähdytysraja-arvo laskisi 27 asteesta 26 asteeseen.
Raja-arvo saa ylittyä kesäkuukausina 150 astetunnin ajan. Jos sisällä on esimerkiksi 29 astetta kolmen tunnin ajan, astetunteja kertyisi uudella raja-arvolla yhdeksän, Kemppainen havainnollistaa. Hänen mukaansa 150 astetuntia ylittyy siis jo muutamassa hellepäivässä.
Eli summa summarum: kun uudet määräykset tulevat voimaan, alamme tehdä koneellisia jäähdytyksiä käytännössä kaikkiin asuinkerrostaloihin.
Kommentit (14)
Kovalla koko päivän tuulettamisella, läpiveto jne olen saanut asunnon lämpötilan laskemaan nyt +26,5C-asteeseen.
Ulkona +22C.
Vierailija kirjoitti:
Eikun home vaan liikkeelle !
Home on vanhoissa taloissa, jotka tulee nyt purkaa uusien talojen tieltä.
Kaikkiin asuntoihin vaan jäähdytykset niin porukka on tyytyväistä. Vastikkeet nousuun vaan! Huoltomiehiä lisää niin tulee työpaikkojakin lisää. Suomi nousuun ja asunnot jäähdytykseen.
Vihdoin jotain järkeä. Liian myöhään tietysti minulle. Hölmöläiset ehti jo ryssiä suurimman osan rakennuskannasta.
Täytyy huomauttaa taloyhtiön puheenjohtajalle että taloyhtiö tilaa joka kämppään tehokkaan ilmastointilaitteen.
Sitä ei saa laittaa niin, ettei asukas voi säätää. Vaan asukkaan pitää voida vaikuttaa siihen ja pattereihin. Se maksaa liikaa ehkä, ellei taloyhtiöllä ole itsellä varaa tai keräys. Tai eu:n rahoitus. Mikä neuvoksi. Entä kylmän ilman vuodot ikkunoista ja raoista. Entä hajujen tulo käytävästä tai naapurista.
Ihan hyvä muuten mutta ei kyllä tuo 27 asteen raja saisi ylittyä juuri ollenkaan.
Menee paljon kerrostaloja purkuun. Ainakin raksamiehet saavat töitä.
Vierailija kirjoitti:
Menee paljon kerrostaloja purkuun. Ainakin raksamiehet saavat töitä.
Ei nämä takautuvasti tule! Ja luuletko, että jos tehdää remontoimalla johonkin kohteeseen vaikka putkiremontin yhteydessä, niin koko kerrostalo pitäisi purkaa?
Ihan hyvä uusi laki kerrankin.