Muita joita kuvottaa jo yleiset terveyskeskuslääkärit ja koko terveyskeskushomma? Saa itse tehdä oikeat diagnoositkin?
Kommentit (15)
Käyn yleensä työterveydessä yksityisellä, mutta vuoden sisällä käynyt kahdesti eri asioissa terveyskeskuksessa. Molemmilla kerroilla minua hoiti somalitaustainen naislääkäri, enkä missään ikinä koskaan ole saanut yhtä huolellista, ystävällistä ja kertakaikkisen hyvää kokemusta lääkärin vastaanotolla. He kuuntelivat, tutkivat ja selvästi syventyivät oireisiini ja lisäksi olivat empaattisia ja helposti kohdattavia. <3
Jep. On yksiköitä joissa on parantamisen varaa, on sen verran kivikautiset kauhukäytännöt.
Minä kävin Kempeleen terveyskeskuksessa. Hoitajalle pääsin. Hän kävi kysymässä jotain lääkäriltä. Itse lääkäriä en nähnyt, en kuullut edes ääntä, puhumattakaan, että olisi tutkinut. Silti tuli lasku lääkärikäynnistä. Hoitajien käynnit eivät maksa mitään. Hyvin menee, mutta menkööt.
Kätevää ! Voi tehdä itse dignoosit itselleen, hoito-ohjeineen, vaikka bingossa tai kuolinvuoteellaan.
Eli " teillä on akuutti rometiisi, lat romettius akutis. Kiinnittäkää huomiota painoonne ja luopukaa alkoholista. Ottakaa pari buranaa. "
Sillä osaamistasolla mitä terkkarissa nykyään on niistä hommista selviytyisi valveutunut abi. Asenne ja käytös on samaa (17-19 v.) tasoa.
Hgin eräällä ta:lla on täysin kielitaidottomia lääkäreitä, tosi ikävää. EI taivu suomi, ei englanti, ei ruotsi. Yritin jo eestiä ja espanjaakin, sekä suomalaista, suomenruotsalaista ja amerikkalaista viittomakieltä, mutta eivät nekään toimineet. Huoh! Kyse hyvin nopeasti etenevästä, invalidisoivasta sairaudesta läheisellä. Yhteys ylilääkäriin jne. auttoi saamaan lähetteen er.sairaanhoidon puolelle, jossa kiitettävää palvelua.
Kuvottaa kun siellä tapahtuu rikoksia. Terveydenhuollon parissa ihan läkäritson ihmiset on uskomattoman typeriä ja oksettavan vastenmielisiä siinä, etteivät kaihda rikoksiakaan kun ja jos saattaisivat hieman kantaa kaunaa jollekin.
Mitäköhän muuten joku voi tehdä jos toimii terveydenhuollossa ja haluaa tehdä asiattomuuksia tai rikoksia jollekin? Siinä on melkoinen valta koko ihmiseen silloin. Ei tsrvitse kun astua jalallaan sairaalaan jonkun tuikitavallisen asian tiimoilta niin saatat olla törkeän rikoksen uhri.
Mulla on PCOS, migreeni, toisessa polvessa kondromalasia urheiluvamman seurauksena ja lievä astma. Akuutteja olleet pari virtsarakontulehdusta ja umpisuolentulehdus. Ainoa mistä en olisi selviytynyt itse, siis jos pystyisin määräämään lääkkeitä itselleni, on ollut umpisuolen tulehtuminen. Sellaisia typeryksiä ja mulqvisteja kyllä löytyy lääkäreistä että oksat pois.
Itse ostan ulkomailta muovikassillisen läälkeitä aina varastoon. Kaikkea mahdollista!Nyt löytyy esim. kolmea eri antibiottia ja toimivia särkylääkkeitä.
Lapinjärvellä oli Suomen paras terveyskeskus, niin nyt tämä ylipalvelu lopetetaan.