Huh, ravintolan hinnat karanneet
Käytiin lounaalla perheen kanssa. 4 x burgeri & ranet, 1 cola ja 3 x 16 cl valkkaria. Nämä maksoi 130 €. Aika kallista.
Kommentit (157)
Ihan normaali ravintolahinta ruoalle. Tietty noi viinit nosti hintaa.
Saako kysyä, minkä verran noiden "kuuluisi" mielestäsi maksaa?
Miksi menitte burgerille ravintolaan? Olisitte käyneet hesellä, olisitte päässeet halvemmalla.
Joo saman huomasin 4pizza (ei mikään hieno ravintola, muttei nyt ihan mikään kebab-paikkakaan), pari mehua ja kaksi olutta n. 100 euroa.
Ei tuo kuulosta niin kalliilta kun kyse ei nyt ole mistään mäkkäristä.
Hinnan kohtuullisuushan riippuu nyt ihan siitä millaiset noi burgerit oli. Hinta/laatu/koko.
Kannattaa katsoa missä syö. Esimerkiksi Pancho Villassa lounasburgeri 13,90. Toki tuo tekee neljällä hengellä 55,60 ja juomat sitten siihen päälle ellei vesi kelpaa.
Pittäää sitä ny jollaki tapaa saara haalittua katetta. Ens kerralla ku työ meette syämään niin hinta on naurettavan halpa 1500€.
Kuulostaa ihan järkevältä hinnalta. 20 e hampurilainen ja 15 e viinilasi on ihan pätevä hinta.
Miksi lounaaseen kuului alkoholi?
Ilman sitä, ihan käypä hinta noin monen lounaasta.
Ollaan lähdössä kesälomareissuun ja valittiin yöpymispaikat sen mukaan, että voidaan itse kokkailla. Ei ole varaa syödä joka päivä ravintoloissa.
Vierailija kirjoitti:
Saako kysyä, minkä verran noiden "kuuluisi" mielestäsi maksaa?
Saat
4 x burgeri & ranet = 4 x 15
1 x cola = 3
3 x valkkari 16 cl = 3 x 8
= 87 eur
lounasaikaan, noi panchot, boneless, social burger joint yms puristaa sen hinnan vähän halvemmaksi mutta ei niissä taida olla vinkkua tarjolla
Veditte valkoviiniä burgerin ja ranskalaisten kanssa?! Tuota ei usko kukaan!
Finsu katsoo tilatessa hintoja ja ottaa sit budjettiin sopivat tai jättää syömättä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi menitte burgerille ravintolaan? Olisitte käyneet hesellä, olisitte päässeet halvemmalla.
Onko tämä joku vitsi? Jos ei näe eroa pikaruuan ja kokin tekemän annoksen välillä niin voi morjens. Hintaero tulee ihan laadusta.
Noista kahdesta ravintolaburgeri ilman miettimistä. Hese ihan hirveää mössöä.
Perusta aloittaja ravintola, jos kerran niin kallista on: varmaan sinulle jää hyvät katteet?
Vierailija kirjoitti:
Ihan normaali ravintolahinta ruoalle. Tietty noi viinit nosti hintaa.
Normaali Suomessa ei tarkoita että hinta olisi kohtuullinen tai hyväksyttävä. Siksi ravinloita(kin) kaatuu kuin heinää Suomessa.
Juu tästä syystä ravintoloissa käynti on loppunut täysin. Nykyään syön työmatkallakin eineksiä kylmänä hotellihuoneessa - jää päivärahoista jotakin säästöönkin. Ennen käytiin puolison kanssa viikonloppuisinkin ravintoloissa.