IBD ja anemia
Hei, onko kellään täällä kokemusta aiheesta?
Minulla oli verikokeissa sekä hemoglobiini että veren punasoluihin viittavat arvot alle viitearvojen, mutta hoitaja piti arvoja hyvinä. Anemia on yleistä IBD:ssä, eli eikö sitä erityisemmin huomioida? Onko teillä huomioitu, missä vaiheessa ja miten?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista
Kommentit (3)
Mulla Hb on 116. Ei käsketty syömään rautatabletteja.
Suomen veriarvoja pidetään hyvinä, jos ferritiini on tyyliin 15, vaikka WHO:n alin suositus naisille on 30. Ihanne naiselle on vähintään 100. Eli jos sun ferritiini oli tuon alle, voit ottaa rautalisän käyttöön. Minulla anemia johtui toisesta syystä, mutta IBS ei kestänyt muuta kuin Sideralin.
Lääkäri suositteli minulle laktoferiiniä Sideralin rinnalle tai kokonaan pelkästään sille, jos Sideral alkaa aiheuttaa oireita. Lääkärin mukaan 2023 tehdyissä tutkimuksissa laktoferiiniiti toimi samoin kuin rautalisä.
Rinnalle C-vitamiinilisä niin rauta-arvojen pitäisi kohentua.
Mulla on ibS ja syön verilättyjä
Ferritiini 20