Muutkin kesäleirit lyhenevät, ei vain rippileirit
"Viime vuosisadan puolivälissä, sotien jälkeen, lapsia lähetettiin kesäsiirtoloihin pariksikin kuukaudeksi. Näin kaupunkilaislapset pääsivät nauttimaan maaseudun raikkaasta ilmasta ja muusta hyvää tekevästä vaikutuksesta.
Vielä 1980-luvulla lasten ja nuorten kesäleirit kestivät tyypillisesti viikon tai kaksi. Viikon mittainenkin leiri on monelle nykyään liikaa. Tavallinen kesto on nyt 25 yötä.
Se on todettu sopivan mittaiseksi lapsille, vanhemmille ja ohjaajille, kertoo Lasten kesä ry:n toiminnanjohtaja Anni Sunervo."
"Kaikki lapset eivät järjestäjien mukaan ole harjoitelleet yökyläilyä ja korona-aikana se väheni entisestään. Silloin leirille pitkäksi aikaa lähteminen voi tuntua hankalalta.
Kaikki eivät enää halua tai osaa olla leirillä. Tiivis sosiaalinen kanssakäyminen on monelle haastavaa, etenkin näin kävi koronan jälkeen, kertoo Villa Elban toimitusjohtaja Catarina Silvander."
Kommentit (9)
Omia lapsia ei ole, mutta hyvä jos riparit lyhenevät.
t. Työntekijä
Kyllä olis ollut painajaista olla lapsena tai nuorena leirillä, huh.
Tuo jatkuva sosiaalisuus olis ollut raskainta, ja tuskin nukkumisolosuhteet kovin hyvät.
Koulukiusaajille ja pahoille häiriköille leiri voisi olla 4-6 viikkoa ja ehkä pakollinenkin ?
Ihan hyvin mä jaksoin viikon mittaisia partioleirejä sekä rippileirin pienenä, vaikka olin ujo ja autistinen.
Mielenkiintoinen ilmiö. Itse olin niitä parin viikon leirin lapsia. Aina oli tosi mukavaa.
Itse olin aikoinaan joka kesä kolmella eri leirillä ja kivaa oli. Tämä oli ysärillä. Omat lapseni ovat olleet kesäisin ratsastusleirillä ja seurakunnan leireillä sekä käyneet täydet rippileirit. Ovat tykänneet.
Armeijan leiritkin pitää lyhentää pariin yöhön ja sitten pitää päästä käymään äitin luona.
Siis kahdesta viiteen yötä.
Kauanko omat lapsenne viihtyisivät leirillä?