Miten saan siivottua, en vaan jaksa. Lattioillakin semmonen sotku ettei meinaa pystyä enää kävelemään täällä
Kommentit (27)
Laita päälle jumppa-asu, hyvää musiikkia ja juo iso kupillinen kahvia. Siitä se lähtee.
Laita kuulokkeet korville ja esim. 90-luvun bilemusaa. Auttaa kummasti.
Aloita jostain pienestä tilasta, esim. wc tai eteinen. Kun näet miten kivaa on kun on siistiä, ehkä motivaatio jatkaa sitä muihinkin huoneisiin kasvaa.
Minä googlaan sulle siivoojan. Mikä kaupunki on, jossa asut?
Ihan ykkösjuttu: vähennä tavaran määrää. Jos lattiallakin on tavaraa sitä on ehdottomasti liikaa.
Toinen vinkki: vie mennessäs, tuo tullessas aina kotona liikkuessa. Sen kun opettelee alkaa tavarat kuin huomaamatta pysyä oikeissa paikoissa.
Kolmas: laita kelloon joka päivä vaikka viisi minuuttia aikaa ja sen ajan siivoat. Viisi minuuttia on niin lyhyt aika että sen jaksaa kuka vain. Ei ole tärkeää mitä siivoat, kunhan siivoat, se saattaa hyvinkin innostaa myös jatkamaan sen viiden minuutin jälkeen.
Älä ajattele siivoavasi koko kämppää vaan tee vaikka minuutti kerrallaan sitä hommaa. Äläkä tuolloin mieti, että mistä on järkevintä aloittaa, siivoat vaan tehokkaasti tuon minuutin ajan ihan mitä vaan ja sen jälkeen pidät tauon. Toista niin monta kertaa kuin jaksat.
Aloita älä ajattele!
Ensin keräät irtotavarat pois. Likaiset vaatteet pesuun puhtaat henkariin. Astuat tiskiin jne. Seuraavaksi imuroit kerää matot pois, jotta saat pestyä lattian. Sitten helpottaa.
Kahdessa minuutissakin siivoaa esim. pöydän päällisen.
Kiinalaiset thai prostituoidut kyllä rahastaa siivoo ja muutakin tilaa kotiin. Ne voi vaikka haukkua sinut etkä ymmärrä . Ei haittaa kun rahaa tulee. Nehän äkkiä myy thai ruokaa kuin thai käsittelyä kuin thai siivousta CLEAN vaan sanot niin ne sanoo 50€ .
Myynnissä on tosi miehinen asunto. Netissä. Purettava talo missä vessanpytty irti ja tumma verho revennyt kuin nurmikko metrin korkuisia kuin pöytä täynnä tuhkakuppeja mukeja kuin matot rullalla kuin käsien pesuallas irti seinästä kuin vesi poikki kuin eteisen ikkunoita rikki. Tosta ei tiedä mut asunut siinä tähän asti ja katto vuotaa omistusasunto. Kyllä voisi pyytää apua jos ei itse jaksa. No ei kertakaikkiaan voi enää korjata kun kosteusvauriot homeessa. Ollut hieno talo. Eikä ole ainoa mitä on myynnissä kun ei olla pyydetty apua korjaukseen. Ei edes viinapulloja näy. Monet juo baareissa eikä kotona. Yrittäkää vähän piristyä.
Helluntailaiset miehet ei siivoo ollenkaan kuuluu uskontoon. Ajellaan varastolla tai varastetut rahat . Juomalasit varastettu. Ruuat avustuksesta. Huumeita. Ihan helvetinvelttoja. Puhuu paskaa päällä varastetut vaatteet. Muilta otettua. No yksi siivosi roskista toi paskasen patjan jonkun asuntoon .
Kyse siihen kussas seisot. Karjalainen sanonta.
KUSE siihen kussas seisot. Karjalan murre eikä Turun murre.
Ongelma yleisemmin siivoamisessa on:
1. Liikaa tavaraa
2. Asuntoa ei ole järjestetty sinun tarpeidesi mukaan
Kun lähtee siivoamaan, niin ei kannata ajatella, että siivoaa koko asunnon tai edes yhtä aluetta. Lähde ihan pienestä eteenpäin, esimerkiksi:
1. Tänään täytän 2 roskapussia ja vien ne ulos
tai
2. Tänään kerään kaikki likaiset vaatteet pusseihin ja pesen yhden pyykin puhtaita vaatteita.
Masennuksessa ja muissa mielenterveyshäiriöissä / neurologisisa häiriöissä henkilö tarvitsee onnistumisen tunnetta. Liian suuret odotukset ja suunnitelmat usein epäonnistuvat ja ruokkivat negatiivisiä ajatuksia. Siksi on tärkeää lähteä pienestä. Ne voi tuntua tyhmältä, että miten voi olla minulla vain 2 roskapussia täytettävänä koko päiväksi, kuka tahansa tuon voi tehdä, mutta jos teet sen, siitä tulee onnistumisen tunne mikä ruokkii positiivisa ajatuksia. Ja kun saat tuon ensimmäisen työn tehtyä, niin sitten voit katsoa jaksatko vielä enemmän tehdä.
Tässä on sulle vaikka ekan viikon suunnitelma:
Päivä 1: Kerää kaikki vaatteet ja pese yksi pyykkikoneellinen likaisia vaatteita
Päivä 2: Laita yksi tiskikoneellinen likaisia astioita pesemään / tai tiskaa 4 lautasta, 4 mukia, 4 haarukkaa ja veistä sekä pese yksi koneellinen likaisia vaatteita
Päivä 3: Kerää 2 roskapussillista roskia ja vie ne tulos
Päivä 4: Kerää 2 roskapussillista roskia ja vie ne tulos
Päivä 5: Järjestele keittiö ja tiskaa astiat
Päivä 6: Siivoa wc niin, että siivoat pelkästään wc pytyn, lavuaarin ja imuroit lattian
Päivä 7: Siivoa eteinen
Kasapanoksella minä aion siivota tämän kauhean sotkun.
10 min kerrallaan tai 100 esinettä paikoilleen kerrallaan, väliajoilla teet jotain mukavaa. Katsot vaikka jotain aivotonta sarjaa 10 min, siten lyhyt siivoustauko.
Ota ensin ne varastetut muiden tavarat erikseen ja palauta niitä. Sitten työpaikasta otetut. Sitten kirjaston kamat. Sitten muut. Mitä ku on tullut otettua. Muilta. Sitten alkaa miettiä onko muuta varastettua niinku vaatetta tai kassia tai astioita. Ja palauttaa niitä. Sitten voi katsoa muut tavarat onko tullut otettua muilta. Ja aloittaa siitä että avaa ikkunan ottaa verhot sivuun ja tuulettaa. Saattaa verhotkin olla varastettua. Huonekalut . Jos narkomaani asuntoon menee niin kaikki on. Alusvaatteetkin. Ovilla käy kaikkia eri uskontoja joten pese ne merkkaukset ensin. Jokuhan meiltäkin räpylät varasti . Siitä kun aloittaa uuden elämän . Varokaa niitä kun varastaa asunnoista lamppuja jopa laskuja kiusaa tehdäkseen . Juomalaseja. Ammattilaisia.
Tilaa siivooja.