Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä " tehokkaaseen" säilytykseen kaivataan!

26.03.2007 |

Ei nyt ihan aiheeseen liittyvä mutta melkein ;)



Meillä on muutto edessä ja ikäväkseni joudun luopumaan suuresta kodinhoitohuoneesta ja vaatehuoneesta!!! =( Nyt kaipaisin vinkkejä mitenkä voi talvella kaikki kesävaatteet ja kesällä kaikki talvivaatteet säilyttää hyvin mutta mahdollisimman vähän tilaa vievästi? =) Samoin kaikki vieraspetivaatteet pitäisi jossain säilyttää ym.



Kaipaan vinkkejä kovasti!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
26.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



Itse ostin Reisenthelin nailonisia säilytyslaatikoita. Ovat siistin näköisiä ja niitä saa kolmea eri kokoa. Jos ei tarvitse voi laittaa pieneen kasaan. Niihin upposi niin luistimet kuin talvikengätkin. Laatikon päässä on muovitasku johon sujautetaan lappu mitä laatikko sisältää. Laatikoita on ainakin kukallisena, khakina ja punaisena. Näitä saa mm. Stockmannilta. Myös www.lillerilalleri.fi myy niitä ja heiltä sai oikein ystävällistä palvelua.



Suosittelen lämpimästi !

Vierailija
2/14 |
26.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaatko sanoa minkä kokoisia nuo laatikot ovat? Lillerilallerin sivuilla on koot " M" , " L" ym, muttei ole senttimittoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
26.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/14 |
26.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kokeillut kolmea erilaista pussia, joista saa ilman jotenkin imettyä pois. Prismassa myytävä Aino-pussi* on ainoa, joka meillä on oikeasti toiminut. Hinta on n. 7 euroa kpl ja saatavana on kolme eri kokoa.



* Siltä varalta, että muistan nimen väärin, niin tämä on sellainen sinisessä pahvilaatikossa myytävä pussi.

Vierailija
5/14 |
26.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutettiin pari vuotta sitten kolmiosta neljän huoneen asuntoon, samalla väheni säilytystila noin puoleen entisestä!



Vieraspetivaateongelmaan saa helpotusta kun hommaa noita tyhjiöpusseja ja untuvapeitteitä ja -tyynyjä. Menevät ihmeen pieneen tilaan. Untuvapeitteitä saa Hemtexiltä välillä tosi edullisesti, niillä kun on jatkuvasti niitä -50% ja jopa -70% kampanjoita.



Pienoiseen vaatehuoneeseen hommasin toisen vaatetangon ja siirsin toisen tangon ylemmäksi ja toisen tangon laitoin alemmaksi niin, että ylös menevät pitkät takit ja alas lyhyet takit. Kenkiä varten hommasin Ellokselta koottavia kenkätelineitä, jotka saa kiinnitettyä seinälle. Saappaita ei näihin saa, mutta tuunaamalla hamehenkaria lyhyemmäksi molemmista päistä saa saapashenkareita, joilla ripustan saappaat kenkätelineen alinpaan riviin.



Säilytyslatikoita saa pinottua korkeisiin pinoihin, muistaa vain merkitä mitä laatikko sisältää, niin tavaroiden löytäminen helpottuu. Ikeasta löytyy kohtuullinen valikoima erihintaisia laatikoita. Viime kevään hulluilta päiviltä ostin tosi kivoja valkoisia laatikoita, näitä minulla on esillä eteisessä ja lastenhuoneessa kaapin päällä.



Harrastan käsitöitä ja mittavat kangasvarastoni olen säilönyt vanhoihin kartonkisiin matkalaukkuihin, joita olen hamstrannut mummolasta ja kirpputoreilta. Lisäksi ne ovat sisustuselementti, johon törmää säännöllisin väliajoin sisustuslehdissä. Toimii myös cd-levyille, kirjoille ja lehdille.



Vieraspatjat aiheuttivat päänvaivaa, mutta keksin oivan ratkaisun siihen. Olen ylpeä tästä vieläkin;) Olin ostanut kaksi taittopatjaa, taitettuna koko 75 cm x 65 cm. Sitten minulta löytyi ikeasta ostettu vanerinen pöytälevy, koko 75 cm x 120 cm. Ruuvasin levyyn matalat jalat, laitoin patjat siihen päälle ja ompelin koko komeuden ylle napakan hupun lakanakankaasta. Huppu kiinnittyy tarranauhalla (teippikiinnitteinen tarranauha varmistettuna niiteillä levyyn ja ommeltava vastapuoli kankaaseen) levyn pohjaan niin että paketti pysyy kasassa ja on tarvittaessa nopeasti avattavissa. Tähän päälle ostin palan paksua sisustusvanua ja ompelin vielä sisustuskankaasta irtohupun. Patjoista tuli mainio rahi olohuoneeseen ja vieraspatjat ovat aina näppärästi käsillä.



Tulipas pitkä tarina, toivottavasti näistä on sinulle jotain apua:)



T: pinelli

Vierailija
6/14 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaatteet, lakanat, pyyhkeet tms vievät lähes kaiken tilan.



Nyt alkoi muodostumaan ongelmaksi tila kun pojan vaatteita alkoi kasaantumaan ( pieniä siis). En raaski myydä pois kun on tosi hyvä kuntoista ja kakkonen suunnitteilla kuitenkin lähiaikoina.



Ostin ikeasta pahvisia säilytyslaatikoita, kaksi isompaa ja kaksi pientä. Kahteen pieneen sain menemään kaikki joulukoristee :) toiseen isoon verhot/ pöytäliinat. Toiseen isoon pojan vanhoja leluja/pehmoleluja.

Lisäksi biltemasta ostin pari sinisävyistä isompaa laatikkoa. Niissä on toisessa pojan kaikki hatut, hanskat, sukat jne. Toisessa kaikki vauva ajan vaattett. Lisäksi on äitiyspakkaus laatikossa kaikki toppa/ulkovaatteet. Lisäksi vielä yksi säilytys laatikko jossa myös pojan vaatetta.



Peitot, tyynyt pysyy hyvin kasassa ja mahtuu sellaisiin pusseihin. Menee pieneen tilaan hyvin ja säilyy pölyttöminä. en muista pussin nimeä, prismasta ostettu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka ne ovatkin vähän kalliimpia kuin esim. Ikean vastaavat,

niin laatikot ovat tukevia ja tiiviitä. Laatikoilla on myös takuu.



Laatikoita voi pinota päällekkäin useita, ja sisällön näkee

kätevästi huurrutetun muovin läpi. Ainakin Anttilat/Kodin 1

Anttila myy näitä.



http://www.hammarplast.com/



Kenkien säilytykseen suosittelen kenkäkaappia, vaikka Ikeasta,

sekä Sinin kenkälokerikkoja. Sinin pukupussit ja säilytyslokerikot

yms. on valmistettu tukevasta kankaasta, ja ne menevät

tarpeettomina pieneen tilaan.



http://www.sini.fi/tuotteet/index_sailytys.htm

Vierailija
8/14 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä vinkkejä tuli paljon =)



Lisääkin saa laittaa jos tulee jotain mieleen..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutamme pian kolmiosta 4h+k asuntoon mutta säilytystila hupenee...nyt käytössä on ollut vaatehuone + lämmin varato, uudessa vain vaatekaappeja. (Oikeasti on ihan järkyttävää miten huonosti näihin 80-90 l. tehtyihin taloihin on tehty säilytystilaa!!).



Ajattelin ainakin tuunata asunnon kaappien sisukset tehokkaammiksi; Elfan tai Ikean ritiläkoreja ym. ratkaisuja joilla kaapin saa tehokäyttöön. Nuo vieraspatjat on meilläkin ongelma...meillä kun on perinteiset rullattavat patjat.



Yksi iso ongelma on urheiluvarusteet ja matkalaukut, joita ennen pidettiin lämpimässä varastossa. Mihin ihmeeseen ne laitetaan? Urheiluvarusteissa on luistimia, tennismailoja, yksi iso jääkiekkovarustekassi (!!) ja 2 golfbagiä...arghhhh! Kaikki muut vielä saa ängättyä johonkin mutta nuo golfbagit ja lätkäkassi on aika haasteellisia. Lätkäkassi on oikeasti ISO ja lisäksi se sisältöineen haisee...kaikkia toppauksia ja varusteita kun ei saa pestyä. En todellakaan halua moista hajulootaa mihinkään makuuhuoneen nurkkaan pyörimään...

Vierailija
10/14 |
27.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista tarkkoja cm kokoja säilytyslaatikoille, mutta säilytän pienimmässä n. A4 paperin kokoisia mm. lasten tarhapiirrustuksia. Keskikoikoisissa vaatteita ja suurimmissa mm. peittoja, kenkiä, tyynyjä ym. Itse sain hyvää palvelua puhelimitse lillerilallerista.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Rahi, jonka sisällä on säilytystilaa. Tai eteiseen penkki jonka sisällä säilytystilaa.

*Avattava vuodesohva, joissa ainakin kulmaratkaisuissa on vuodevaatelaatikoitakin. Näin ei tarvitse erillisiä vieraspatjoja ja petivaatteet voi säilyttää tuossa säilytystilassa.

*Sängynaluslaatikoita, joihin menee hyvin esim. noita petivaatteita.

*Yläkaappeja joihin voi säilöä laatikoissa noita kausivaatteita. Kaappeja voi lisätä sopivaan paikkaan jos korkeus riittää, niin että alla pystyy normaalisti kävelemään/sisustamaan (esim. jonkun istumapenkin päälle voi hyvin mahtua yläkaappeja).

*Korikot vaatekaappeihin, jolloin sinne saa paremmin mahtumaan tavaraa ja muutenkin vaatekaappien sisällön miettiminen.

*Vaatekaappeja riittävästi makuuhuoneisiin.



Ja tuosta lätkäkassista. Meillä ostettiin ihan eteisnaulakko pojan huoneeseen tyhjälle kohdalle seinällä ja lätkäkassi on siinä hattuhyllyllä ja kamat naulakossa kuivumassa. Muutenkin säilytän lasten harrastuskamoja ja niitä kausivaatteita joita ei käytetä lasten omissa huoneissa kaapeissa. Eli kun on riittävä kaappitila lasten huoneissa, sinne saa upotettua vaikka mitä lasten vaatetta/kenkää/harrastuskamaa. Siellä ne ovat näppärästi saatavilla ja ei mene aikaa etsimisessä kenen mikäkin on. Ongelmaksi jää vain meidän aikuisten kamat ja ne ovat sitten yläkaapeissa tai vaatehuoneessa. Petivaatteita ja pyyhkeitä meillä säilytetään kodinhoitohuoneessa, mutta jos sellaista ei olisi pyrkisin säilyttämään ne siellä missä käytetään (tai sen läheisyydessä), eli käsipyyhkeet esim. vessan kaapissa, petivaatteet vaikka sellaisessa sängypäätypenkissä makuuhuoneessa jne.

Vierailija
12/14 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on todella vähän säilytystilaa, mutta omistamme kuivausrummun, joka minimoi pyyhkeiden ja lakanoiden tarpeen.



Vuodevaatteita ja pyyhkeitä on meillä enää vain 2-settiä/hlö ja yhdelläkin varmasti pärjäisi.



Uskomattoman paljon tilaa vie ihan turhien käyttötekstiilien säilöminen.

Samoin vaatekaappiin kannattaa tehdä 1 todella raaka perussiivous/vuosi. Jos vaatetta ei käytä, niin armotta uffin kassiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittäin tuo lätkäkassi on meidänkin pojan huoneen lattialla. Kamat hän kyllä laittaa kuivumaan kuivauskaappiin ja sitten se laukku rojottaa lattialla (yleensä vielä keskellä). Mua ällöttää niin kamojen haju, ne rupesivat vasta tänä talvena haisemaan kun poika täytti 12v.



Nyt kun uudistamme hänen huonettaa pitää miettiä tollaista ratkaisua, eri asia on suostuuko hänen enää hien hajussa nukkumaan..mutta toisaalta ne kamat haisevat joka tapauksessa...



Tuo mitä Do-ve tarkoitti on täysin totta, monasti kaapeissa on sellaista kamaa mitä ei todellakaan tarvitse säilyttää.



Tupuna

Vierailija
14/14 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle tuli ongelmaa liian monen säilytyslaatikon olemassa olosta, kun lapsia oli jo kaksi. Meillä on aika lailla kierrossa saatuja vaatteita useammankin vuoden päähän. Mikä on kenellekin iso, kenelle pieni ja missä ne kaikki laatikot ovat. No meillä on vielä tilaa, ja ostin Ikeasta tilavan lipaston, jossa on laatikko kummankin lapsen niille vaatteille, jotka ovat vielä liian suuria tai väärän kauden vaatteita. Kolmennessa laatikossa sitten vielä isompia, vaikka olin sen kyllä ajatellut lakanoille. Lipastoja on kovin erinäköisiä ja niistä löytyy minkä tahansa huoneen sisustukseen sopivia. Ja jos nimenomaan on säilytyksestä kyse, laatikot voi täyttää ihan kokonaan.