**ELOpainoiset viikko 13**
Kommentit (16)
Pikasesti tilannekatsaus:
Paino tänään 64,7
Bmi 22,9
Pudotus viime viikosta 0,5 kg
Kokonaispudotus 3,9 kg
Vyötärö 74 cm (ei muutosta)
Nelisen kiloa on siis kokonaispudotussaldo tähän mennessä. Aikaa kulunut aloituksesta nyt reilu pari kuukautta. Enempikin olis voinu tippua, mutta pitää kai olla ihan tyytyväinen tohon tahtiin. Olishan sitä voinu vähempikin lähteä.
Mites on homma edennyt Huhtilla, Ikaruksella ja Marjalla (pureeko tehokuuri?)? Ja tietysti kaikilla muillakin. Kertokee...
canemo
Hienoja tuloksia teillä tältä viikolta! Tippuiko sulla siis Eria tuo 2,5kg viikon aikana, vaikka viikonloppuuna herkuttelit? Aika mahtavasti meni sun viikko, onnittelut!
Tuloksia tuli täälläkin, paino tippui 2kg eli oli tänä aamuna 72,8kg. BMI on vielä 25 puolella, eli ylipainoa on jonkin verran, mutta hyvä vire on nyt päällä ja luulenpa että saan tuon ylimääräisen tiputetuksi ennen kesää. Mittanauhaa ei edelleenkään ole, joten vyötäröä en päässyt mittaamaan.
Viikonloppu lähti hyvin käyntiin ja perjantaista selvisin hyvin. Mutta se lauantai, se oli jotain ihan järkkyä! Mummo ja pappa tarjoitui lastenvahdiksi, että päästiin mieheni kanssa kaksistaan ostoksille kaupungille. No, totta kai tuli käytyä syömässä, eikä tullut sitten salaattia tilattua... Ja sen jälkeen kahvilassa leivoskahveilla ja kotiin vielä DVD-vuokraamon kautta ja illaksi iso pussi karkkia! EI käynyt mielessäkään, että pitäis jotenkin vahtia syömisiä, nautin vain täysin siemauksin, kun oli mahdollisuus. Eikä hirveästi edes kaduta, kun sunnuntaina pystyin kuitenkin palaamaan taas terveellisemmälle linjalle.
Mutta mites muilla? Marja, miten sun tehokuuri puree?
Seela
Reissusta on palattu ja tuntui että viikossa tuli syötyä ja juotua koko alkukevään paitsijääneet ruoat;) Pelkäsin vaakaa, mutta ei onneks ollu tullu kun kilon verran takas. Nyt on sitte todella vaikeeta palata ruotuun kun on viikon syöny ihan mita on eteen tullut ja suklaata kaksin käsin. Että tsemppausta täällä tarvitaan ettei olla kohta taas samoissa mitoissa. Otan kyllä heti itteäni niskasta kiinni ja painun tänään jumppaan. Mutta on vaikeeta olla syömättä! Mitäs keksis tilalle...kai tuota pyykinpesua.
Papuna
ei sentään viikossa 2,5 kg, vaan tämän meidän " vartijoiden" alusta :D
Kaikenkaikkiaan ihan alusta, kun tämän projektin aloitin jo tuossa viime kesänä, niin siitä paino on tippunut about 10kg. Nämä loput tuntuu olevan pirun tiukassa...
Eria
Nojuu, tuota liikuntaa on tullukki kehuttua ihan tappiin tuolla eloisten päivänvaloa kestävällä puolella (???)
Syömisiä pitäis ihan totta miettiä enemmän........ nyt en taas just yhtään mieti eli ruokailuajat on mitä sattuu ja suuhun työnnettävä tavara kanssa.. Varmaan oottelen että joku laihduttais mun puolesta????
Painoissa ollaan siis ihan samoissa ku viimeksi (johtuu varmaan tuosta liikunnan myötä lisääntyneestä hirvittävästä lihasmassasta *kuivakkaa naurua*)
nallu (kirjottaessa veti vatsaa sisään..)
Vaikkakin Nallukka on kyllä yhtä läski kuin kukkakeppi meikäläisen rinnalla...
Mulla on nyt jämähtänyt. Ihan sama lukema kuin viime viikolla vaa' assa. Positiivista, että ei ole ainakaan lisäystä tälle viikolle. Miinukseksi mitattakoon alkuviikon yh-kausi, silloin huomasin kyllä putoavani täysin pisteiltä paitsi aktiivisen sosiaalisen elämän myötä niin myös iltapalkitsemisen kautta. Lauantainakin vielä kyläiltiin kihlajaisten merkeissä, joten pöydät notkui ja minun käsi kävi monta kertaa pöydän herkkuja maistelemassa.
Marjan tavoin olen ajatellut nyt huhtikuussa pitää tehokuurin. Olen 2 kiloa päälle 70 ja tuon rajana puhkominen toisi varmasti uutta puhtia loppumetreille kohti lukemaa 65. Meillä oli huhtikuun vika vkloppu isot juhlat, joten olisi kyllä ihana olla ainakin alle 70 siihen mennessä. Aivan kuin lukema mun otsassa lukis...
Seelalle vielä, että Seela on myös mun suosikkitytönnimi!
Nyt en muista, mitä muuta tässä pitikään tarinoida, mutta mukana ollaan edelleen matkalla kohti kevyempää elämää.
Ainiin, tosiaan, siskostani vielä piti. Hän kun on nyt parisen kk käyttänyt noita Herbalife-tuotteita. Kiloja on kuulemma lähtenyt 3, mikä on hieno homma. Hinta vaan on melkoinen, monta sataa euroa (aloituspakkaus oli jo yli 200e ja se ei kestänyt kuukauttakaan). Hän syö kerran päivässä ja muut ateriat korvaa pirtelöillä. Huhhuh. Hyvää tässä uudessa elämässä on, että hän on alkanut liikkumaan ja juomaan paljon vettä. Siinä mielessä erittäin positiivista! On vain jännä näin vertailla, miten eri tavoilla tässä ollaan pudotusta tekemässä. Ja onhan täällä elopainoistenkin porukassa erilaisia systeemejä, mutta ihmejauhoihin ei taida kukaan ainakaan muistaakseni turvautua. En siis halua loukata ketään! Mutta hurjalta hinnalta moiset konstit kuulostaa, kun oikeasti ne terveelliset valinnat voi tehdä ihan tavallisessa ruokakaupassa.
Pumpuli the Pömppömaha
Enpä eilen kerinnyt koneelle mutta punnituksessa kävin ja vaaka näytti 77.0 eli edellisviikosta -400g.
Sunnuntai iltana tuli käytyä kebabilla eli ei mitään niin laihduttavaa ruokaa. Oli vaan niin rankka päivä takana enkä ollut ruokaa jaksanut laittaa, joten helpointa oli mennä roskaruokaa syömään. Niin ja lauantait on mulla muutenkin mässäyspäiviä.
Nyt taasen uusi viikko ja tarkoitus olisi kovasti pitää tiukkaa linjaa ja liikkua paljon. Poika on oppinut ajamaan polkupyörällä ja on halukas lähtemään lenkille, joten sitä täytyy hyödyntää. Muutenkin olen ajatellut lähteä vielä iltamyöhällä kävelemään, kun on niin valoisaa. Mies hoitakoon lapset yöpuulle, kun kerran tulee aina niin myöhään kotiin.
Näillä sanoilla alkavaan viikkoon!
Huhti
Hieno tulos tuo 10kg:n pudottaminen. Itselläkin olis vara pudottaa sen verran, riittäisipä mulla sinnikkyys... Joskus olen puodottanut enemmänkin kiloja ja tiedän, että varsinkin loppuvaiheessa tarvitaan melkoista sisua, että saa jotain tuloksia aikaiseksi. Itselläni ainoa tapa pitää itseni kurissa on olla jatkuasti liikkeessä ja paljon ulkona, sen jälkeen ei tee niin kovasti mieli mässäillä. Onneksi on kesä tulossa, niin voi sitten pyöräillä ja käydä tosiaan iltamyöhäänkin lenkillä.
Tänään meni vähän plörinäksi syömiset. Meillä on tapana naapuruston äitien ja lapsien kanssa treffailla aina vuorotellen toistemme luona. Tänään oli sitten meidän kodin vuoro ja tulipa vähän maisteltua leivonnaisia yli rajojen.
Kertokaapa, mitä kevyitä herkkuja voisi tarjota vieraille, ettei aina tarvii leipoa kaakkuja ja pullia ja kaikille vielä maistuisikin?
Monesti tuntuu, että näiden treffien päätarkoitus meille äideille on istua kahvipöydässä ja juoda rauhassa kahvia ja hekutella, kun kerrankin on lisäkäsiä pitämässä lapsia vuorotellen sylissä. Yritin tänään vaivihkaa ehdotella, että jos tavattaisiin kesän ajan aina ulkosalla, saisi lapset leikkiä hiekkalaatikolla (ja minun ei tarvitsisi herkutella). Ajatus ei vain ottanut oiekin tuulta alleen! :)
Pitää käydä illalla pitkällä lenkillä, jos se vähän kuluttaisi mässäilyjä pois.
Seela
Kävin tänään tavoista poiketen vaa' alla ja ekaan kertaan neljään vuoteen lukema oli alle 72 eli 71.9. Toi uuden kilolukeman tavoittaminen tuntui niin huikealta, että sai aurinko pistää parastaan mun hymyn rinnalla. Esikoisen ja kakkosen välillä pääsin 72 ja risat lukemaan, mutta sitten tulin raskaaksi. Eli voi sanoa, että olen viimeksi painanut 71 esikoista odottaessa 2003.
Mullahan oli maanantaina paino edelleen sama kuin viime viikolla ja viime viikolla taas oli tullut 400g plussaa edelliseen viikkoon. Ei siis hyviä vaakalukuja pitkään aikaan, motivaatio alkoi olla -merkkinen. Mutta nyt taas motivoi jatkaa, kun tuloksiakin tulee.
Päätin, että tavoistani poiketen punnitsen itseni jatkossakin 2krt/vko, jos ne lauantain herkuttelujen vaikutukset näkyykin liikaa vielä maanantaina. Herkkupäivästä en kuitenkaan luovu=)
Musta on ihana, kun tuon naapurin rouvan kanssa kahvitellaan aina aamiaisen merkeissä, eli tarjolla on ruisleipää terveellisillä päällisillä ja makeana tarjottavana korkeintaan keksi. Mammatapaamisissa monesti äidit ovat ehtineet jo kotona syödä, jolloin vuorossa on vaan herkkuhetki, mutta jos etukäteen sopii, että syödään sitten yhteinen aamiainen niin vatsa täyttyykin leivästä ennemmin kuin herkuista. Ja nälkä on oikeasti jo tapaamisvaiheessa, eli leivät on juuri oikea juttu. Ruisleipien sijaan/ohella voi tehdä vaikka kolmioleipiä tai lämpimiä voileipiä.
Paikkareilla on muuten kevyitä ohjeita leipomiseenkin. Sivuilta löytyy reseptejä.
Näin keväällä ja kesällä kun tulee jäätelö syötä niin yhtä raikasta ja huomattavasti kevyempää on rahkaherkut. Leivonnassakin ne on oivia apuja. Ei kelpaa kyllä lapsille jäden korvikkeeksi, mutta mulle kyllä, ilman kermaa tietty.
Kesäaikana grillaus tuo taas vaihtelua ruokiinkin, kun kasviksiakin voi alkaa grillata...oispa jo kesä!
Pumpuli
Hienoa työtä kaikenkaikkiaan :)
Eiks oo mahtava fiilis?
Eria
Olipa hyvä Pumpuli, että satuit vaa' alle, kun sait noin kivan yllärin. Nyt on varmasti taas uutta intoa jatkaa. Itsekkin pitäisi jostain saada uusi innostus, kun tahtoo tuo liikuntapuoli olla nyt niin kovasti pakkopullaa. Kunnon hikiliikuntaa ei oo ollu ollenkaan tarpeeks, koko ajatuskin tuntuu ei-houkuttavalta. Ulkona kyllä touhuaisin vaikka kuinka, mutta ei se taida kiloja sulattaa.
Kevyemmistä tarjottavista jotain piti kans kommentoida. Musta ihan hyvä vaihtoehto yhtenä tarjottavana on ainakin dipattavat vihannekset. Lisäks leivonnaisista voi valita kevyempiä, esim. rahkatäytteinen kääretorttu vois olla yks idea.
canemo
Maanantaina siis olin viimeksi koneella, enkä silloin ollut muistanut aamulla käydä vaa' assa. Vaaka kun on makuuhuoneessa, ja nousin ennen lapsia (en viitsinyt rämistellä, etteivät herää), ja sitten myöhemmin unohtui koko juttu. Mutta paino siis vihdoin alle 70 eli 69,5 kg. Kymmenessä päivässä oli siis lähtenyt kilo ja viikossa puoli. Olen kyllä tyytyväinen. Vielä reilut pari kiloa, niin painan saman, mitä ennen tätä edellistä raskautta. Siitä kun tulin synnäriltä kotiin, on lähtenyt nyt 12,5 kg ja synnytystä edeltäneestä painosta 17,5 kg. (Joo, täytyy toivoa, että mahdollisella seuraavalla kerralla pysyisi paremmin hallinnassa tuo painonnousu. Esikoiselta kun sain peräti 21 kg ja niistä jäi lähtemättä joku 6 kg.)
Syömiset on menneet suunilleen OK. Tärkeintä on, että olen pysynyt päätöksessäni, että jos tulee pieni repsahdus, niin jatkan samantien, en vasta huomenna tai seuraavalla viikolla. Liikuntaa kun ei voi kovin tolkuttomasti harrastaa, kun ei ole aikaa (ne lapset häiritsee äitin terveellisiä harrastuksia), niin ei kannattais paljon ylimääräisiä keksejä tai leipäpalojakaan syödä. Mutta kyllä parannusta on tapahtunut aiemmasta viime- ja tällä viikolla.
Liikkunut olen viimeisen viikon aikana varmaan enemmän kun millään viikolla sen jälkeen, kun aloin esikoista odottaa keväällä 2004. Eli joka päivä olen käynyt vähintään 30-40 min kävelylenkillä. Kahtena päivänä juoksemassa, ja tiistaina kävelin peräti 1 h 40 min. Kohta meinasin vielä lähteä hölkkä- ja kävelylenkille jonkun 40 minuuttia yhteensä. Etenkin ulkoillessa aina innostun näistä suunnitelmistani, joten joka päivä kannattaa kyllä koittaa päästä liikkumaan ulos, niin ei motivaatiokaan katoa.
Minkä ikäinen huhtin poika on? Minä vasta haaveilen siitä, että sais edes yhden lapsen pyörällä mukaan, kun lähtee lenkille, niin ei tarviis aina jättää miehen vaivoiksi. Meillä kun esikoinen vasta 2v, ja kaiken lisäksi lisää pieniä haaveissa. (Siinä yksi hyvä syy pudottaa painoa.) Nyt siis voin lähteä kävelylle niin, että toinen on rattaissa, tai pyöräilemään esikoinen pyörän kyydissä, mutta aina tarvii ainakin toisella jonkun hoitajan siksi aikaa. Ja juosta ei voi ollenkaan lasten kanssa, kun ei ole mitään juoksurattaita.
Mukavaa saada sinusta pumpuli kaveria tähän " tehokuuriin" . Vaikka ei tämä minun kohdallani muuten ole niin kovin tehokasta, mutta koitan välttää repsahduksia ja päästä liikkumaan joka päivä. Käviskö sulle pumpuli, että ilmoteltaisa täällä kuulumisia sitäkin silmällä pitäen, että meistä toinen sitten aina lukee erityisesti toisen kirjotukset tarkkaan. Minulla nimittäin auttaa kyllä tämä ryhmäpaine. Ei ilkeä pahasti repsahtaa, kun täytyisi tulla se tänne tunnustamaan - tai kadota kokonaan pinosta.
Mutta tsemppiä keventämiseen ihan teille kaikille!
Marja
toin nyt tämän jutun sitte tänne tuolta eloisten pinosta tai oikeemminkin perjantaisesta tapaamisesta. Oisko tässä jotakin ideaa??
Yhen Eloisan ukko ku kuulema on banttiksella jonki kaverinsa kanssa. Ovat lyöneet vetoa että jos ei pääse tavoitteeseen, joutuu naisten kukkamekko päällä ajamaan sen toisen kaverin nurmikon. Ja niillä on kontrollipunnitukset sitte aina 3 kk:n välein. Eli paino täytyy myös pitää.
Siispä:
Eloisethan tapaavat toisensa tuolla Tampereella la 9.6. Järjestettäisiinkö siellä semmoinen " kontrollipunnitus" ? Jokainen elopainoinen siis asettaisi jonkin tavoitteen johon pitäisi päästä tuohon mennessä ja jos repsahtaisi, saisi jonkin punismentin. Tuon ERIAN kanssa suunniteltiin että joutuisi kirmaamaan ilkosillaan jenkkakahvat lepattaen siellä puistikossa hetken matkaa ;D Notta jo olisi hervannan poliisivoimat ihmeissään:] Putkat täynnä nakuja elomammoja...... mussuttamassa herkkuja :)
potentiaalinen putka-nallu
Jos tuo alasti kirmaus jätetään, ni jääpikö meille sitten vaikka jossain kivassa stringiasussa uiskentelu/pellehyppely Näsijärvessä?
Eria
noniin, sehän pukkaa taas uutta kevyempää viikkoa alueelle :)
Pyörä ja kävelylenkkien ansiosta tämänhetkinen tilanteeni on:
Paino: 64,1 kg pudotusta siis 2,5kg!!!
BMI oli edelleen iso 25
Vyötärö: 71 cm
Laittakaahan uusia tietoja, että päästään semppaamaan toinen toisiamme :)
Kevät tulee kohisten ja sitten kesä! Rantsulle, rantsulle rantsulle....
Viikonloppuna tuli taasen ahdettua: pitsaa, jätskiä, irtokarkkia, suklaata. oih ja voih, sitä olis varmana jo langanlaiha jos jättäs nuo poies ;D mutta on sitä saatava ihmisen herkutella, silläkeinoin sitä sitten taas jaksaa etiäpäin.
Eria